78139

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Josef Karásek --- 19. 3. 2003
Re: Dvoumatecne vcelareni a ctyrdno (1626) (2599)

>1. Zajima mne dvoumatecne vcelareni a to predevsim, kdy a jak nejvhodneji spojit vcelstva na jare a je-li mozne spojit matky stejneho stari?
>2. Zda-li dvoumatecne vcelstvo ma lepsi a rychlejsi jarni rozvoj nez vcelstvo s jednou matkou?
>3. Kolik nastavku ponechat pro jednotlivou matku u dvoumatecneho zpusobu vcelareni. (mam langstroth vysky 232 jeden nastavek je stejna plastova plocha jako 11 ramku 39x24)


       Matky stejného stáří lze využívat pro dvoumatečné sestavy, běžně jsem spojoval dva loňské oddělky v jedno dvoumatečné včelstvo. Dvě starší matky jsem však nezkoušel.
       O spojování – jak to dělám já – jsem psal v příspěvku 2498 (Dvoumatečné včelaření) ze 3.3.03 a snímky jsou zmíněny v příspěvku 1850 a 1854 (Prosklené úly).
Koncem února spojuji včelstva v době kdy je pěkné počasí, ale zdůrazňuji – před prvým proletem ! Spodní včelstvo nadstavuji loňským oddělkem, který si musí zvykat na novou polohu bez zalétávání na původní místo.
Pro spodní včelstvo ponechávám 3 nízké nástavky (42x17cm), pak vkládám síť 3x3mm v rámečku přes celý nástavek a nadstavím horní loňský oddělek – dva nástavky. Spodní včelstvo je v tuto dobu obvykle v horním nástavku (při česínku), a pod sebou má mnoho zásob. Nástavek se zásobami přeložím na třetí posici, t.že jsou pod sítí nad spodním plodištěm. Zásoby tak vytváří prvý spojovací článek pro obě včelstva. Při výměně sítě za mřížku, což provedu asi v polovině března je zřejmé propojování obou včelstev na sítu, kde jsou včely oboustranně v kontaktu.
Horní včelstvo – obvykle slabší oddělek je vyhříváno spodním včelstvem, rozvoj je velmi dobrý, domnívám se že si vyrovnávají i potřebné zásoby. Podle mých dosud však pouze tříletých zkušeností je rozvoj lepší než u jednoduchých, včelstva mám zralá do jarní snůšky, obě plodiště obsedají po třech nástavcích.
Pokud máš Aleši plástovou plochu jako u 11x39/24, počítej s tím, že letní podstavování medníkových nástavků ti dá zabrat. Musíš uvažovat (při mém rozměru půdorysu 42x42cm) je šest nástavků plodiště, a pak min. dva nástavky na ukládání a další dva na zrání a zavíčkování, t.je cca 10 nástavků = sloup 180 – 200cm vysoký. Plné horní nástavky cca 30kg je nutno snímat a podstavovat ! To bych viděl jako jediný vážný problém dvoumatečného včelaření pro starší včelaře.

Zdravím a přeji jarní prohlídky bez úhynů - Karásek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 2606


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:tuta -
Předchozí:Libor Jarolím - Re: Dvoumatecne vcelareni a ctyrdno


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu