78123

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Josef Karásek --- 4. 8. 2002
Re: radiální medomet? (1477) (1499)

>Byl by problém výkres aspoň pro inpiraci. Mám spoustu nápadů, ale proč znovu vymýšlet něco co už funguje tak dobře jak píšeš. Díky.
Josef Kala
>pepa.kala/=/volny.cz
>http://gw.dup.cz/vcelam/cejka/index.html

Radiální medomet pro nízké nástavky !

Zkušenosti s radiálním mnedometem mám i já a to po 12ti létech používání. Shrnuji proto vhodné základní parametry. Radiální, zvratný medomet je vlastní výroby. Byl cíleně konstruován na 12 nízkých rámků 420x170mm, bez drátkování. Průměr medometu byl zvolen tak, aby prošel dveřmi 80/197cm, a to 780mm vnějšího rozměru. Distance mezi pláštěm a rotujícím bubnem je 20mm (postačuje). V bubnu jsou kyvně uloženy koše tl.40mm. Koše jsou vytvořeny z pletiva s oky 10x10mm (vlastní vypletení je z prolamovaného drátu), koše
jsou žárově pozinkovány, což jim dává vysokou tuhost.
Každý koš je držen dvěma čepy na obvodu bubnu, a třetím - trnem, který zapadá do synchronizačního talíře s radiálními drážkami. Ten je umístěn otočně ve spodní části bubnu.
Spodní čepy jsou řešeny jako háčky, na které je navléknuta pomocná guma pro mněké vracení košů do výchozí polohy.
Pohon je řešen spodem, t.že buben lze volně vyjímat (po sejmutí horní centrovací hvězdice). Medomet je poháněn z autobaterie 12V (tuto ani z auta nevyjímám, protože mohu zajet až ke včelínu). Pro vlastní pohon je použito dynamo ze starých Škodovek, které má při 12V cca 1000 obrátek/min. Převodem 1:3 mám sníženy otáčky na max. 300/min, což je provedeno řemenicemi s klínovým řemínkem. Velká řemenice je naklínována centrálně, dole na hnací ose. Malá je na dynamu, které je otočně osazeno na čepech jedné nohy a opatřeno napínacím šroubem.
Odběr z autobaterie je omezen ve špičkách na 20 ampér, motor je řešen i pro brzdění koše při změně směru otáčení.
Dole pod medometem je umístěna skříňka automatiky a
na okraji medometu při horním okraji ovládací tlačítka.
Automatika je řešena pro nastavení vytáčecího času 0-5min(Při průměrné tekutosti medu vytáčím asi 3min.)
Dále je řešena změna směru a nastavení rychlostí:
1.fáze - pomalý běh - směr A
2.fáze - pomalý, přechod na rychlý běh - směr B
3.fáze - rychlý běh - směr A
Nastavuje se celkový čas, nízká a vysoká rychlost. Po nastavení obvykle po celou dobu vytáčení nic neměním, pouze spouštím chod. Odběr z autobaterie umožňuje vytáčet (po minutách) celý den, jízdou (25km)se baterie opět dobije, t.že mohu druhý den opět pokračovat.
Plásty leží v medometu celou plochou na mřížce, t.že se vůbec nelámou, ani při nejvyšší rychlosti. Po vytočení jsou plásty prakticky suché (vyjímka ku př. melicitoza).
Medomet byl vyroben z pozinkovaného plechu a koše z drátu, t.že byla nutná povrchová úprava, provedená máčením v bílé epoxidové barvě.
Medomet slouží přes deset let k plné spokojenosti. Starý tangenciální medomet, který jsem si ponechal pro bezpečnost jsem dodnes nepoužil.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 1511


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Michal Pol - Rozpuątění medu
Předchozí:Josef ©amalík - GABON - dávkování


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu