78080

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



A.Turčáni (62.168.124.211) --- 12. 9. 2007
Re: Nadmerný pocet roztocu letos (24800) (24821) (24846) (24847) (24849) (24850) (24856) (24861) (24988)

Za předpokladu, že je v úlu Gabon měsíc a vkládáme ho po vytočení zásob by to znamenalo, že včelky budou měsíc bez zásob. Takže "krmit " po Gabonu asi ne!

Mne sa zdá, že diskusia sa dostala do závozu, preto vyslovím svoj názor n a vloženie gabonu a dopňĺňanie zásob na zimu, ktorý však vychádza z reality.

Doĺňanie zásob na zimu a boj proti V.D. sa časove prelína. Nie je možné včelstvá nakŕmiť v tak krátkom čase pred vkladaním Gabonu do včelstva a na druhej strane čakať až do doby nakŕmenia včelstiev s jeho vkladaním.
Podmienka na úspešné blokovania rozmnožovania V.D. výrobca doporučuje vkladať gabon čím skôr, teda 25.7 až 1.8, aby sa V.D. naším meškaním enormne nerozmnožil. Minimálna doba respirácie je 24-28 dní (niekedy 1.9) a kŕmiť až po jeho vybratí, je proti správnemu ošetreniu včelstva.
Podmienkou výrobcu, aby sa nekontaminoval prinesený med, treba ho zásadne vytočiť a len tak Gabon vložiť do plodiska medzi plod. Ja dávam 2 Gab. do stredu plodových plástov do jednej uličky. V takto upravenom plodisku môžeme smelo zakrmovať podľa potreby až do 10.9. Je tu však obava z nadstavenia buniek so zásobami, je to možné ale len vtedy, keď v plástoch pod hornou latkou rámika nie sú zaviečkované vlastné zásoby. Ak sa tak stane, pomôže ostrý nôž, jemne zrezať nadstavené bunky, včely to rýchlo upravia.

Toto je schéma výrobcu gabonov, jeho vysvetlenie bolo takéto. Keďže tieto dve činnosti sa nedajú robiť oddelene, treba ich robiť ako som to popísal, lebo výrobca hovorí: ak by sa aj acrinathrin dostal do zásob (čo nebolo doteraz potvrdené), bude sa nachádzať v časti zásob, ktoré včely do znášky spotrebujú!
Veriť? Neveriť?. Myslím si, že ak to včelár robí s citom, tak to tak môže byť. Ak včelár v snahe dodať včelstvu čo najviac zásob, ba až toľko, že včely zásoby do znášky nespotrebujú (preto množstvo neprepínať), zbytky liečiva sa môžu dostať aj do medu na konzum. Pouvažujte a vyberte si.
Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24999


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.211) --- 12. 9. 2007
Re: srn? (24712) (24802) (24803) (24986)

U mne dokonce oloupali kůru na bříze a čekali poblíž, až na šťávu přiletí včely a mouchy.Mouchy na ně byly moc rychlé, takže odnášely hlavně včelky.Z deseti útoků měly cca 90% úspěšnost

No, toto je pre mňa dôležité ohnivko do poznania Sršňa (Vespa garbo L.) Tento jav som pozoroval v prírode niekoľkokrát, ale som bol presvedčený, že sršne odstraňujú kôru z konárikov preto, aby sa dostali k vytekajúcej miazgy. Keďže som vtedy ešte nevedel, že sršne pri výchove plodu potrebujú živočíšne bielkoviny, nebol som zameraný na tento fakt, že si šťavou lákajú hmyz, aby ho ľahšie ulovili. V hrudi tohoto hmyzu je dostatok svaloviny, ktorú po očistení od hlavy, nôh, krídiel a bruška odnášajú do svojho hniezda. Tam ju rozžujú, zmiešajú s enzýmami a podávajú priamo jednotlivým larvám do úst.

Pozoroval som niekoľkokrát sršňa pri love múch na bodliakoch a králikoch a takisto i včely. Sršeň poletuje nad kvetmi a po vyhliadnutí koristi sa ňu vrhá. Uchopí ju do nôh, odnáša na blízky ker, zachytí sa jednou zadnou nohou a držaním úlovok v prvom a druhom páre nôh, silnými hryzadlami za 3-5 sek. Obeti opracuje hruď na vhodnú formu a v hryzadlách odnáša do hniezda.

Nie vždy mu útok vyjde, korisť odletí, vytrvalo však pokračuje v love ďalej. V hniezde čakajú na ňu hladné krky lariev a naprázdno sa nemôže vrátiť, bez bielkovín by nedokončili svoj vývoj. Zaznamenal som aj ich bezhlavé útoky na čierne fľaky npr. uschnutý kvet medzi kvitnúcimi, čoby znamenalo, že jeho zraková orientácia je zameraná nie na druh hmyzu ale na čiernu škvrnu, ktorú má zafixovanú v centrálnom systéme ako korisť.

Raz sa mi podaril záber loviaceho sršňa, nie priamo s úlovkom, bezúspešných pokusov mal niekoľko, ale ako nadlieta nad kvety, aby si včelu ulovil.

Tento rok som pozoroval niekoľko jedincov loviacich včely pred letáčmi úľov a to tak, že poletovali nad letáčmi a prudko útočili na včely strážiace letáč, ktoré nejedného votrelca zlikvidovali v klbku až 20-30 včiel. Len kvôli mne sa im to vtedy nepodarilo, ale keď som tam nebol...?.

Niektoré učenlivé jedince, nelovili na letáči, ale hlavou otočenou k prilietajúcim včelám, si počkali na vhodný moment a včelu chytili v letku. Včela prilietajúca z terénu, vždy pred dosadnutím na letáč, spomalí let na minimálnu rýchlosť a vtedy proti nej vyletí sršeň aby ju ulovil. Väčšinou sa mu to podarí.
Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24998


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (77.236.212.66) --- 12. 9. 2007
Re: Kvalita dováženého medu (24983) (24984) (24994) (24995)

Já jen abychom se mu vyhnuli. Budem se zajímat o širší reference.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24997


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

caloń (89.203.152.7) --- 12. 9. 2007
Léčba VAROA

Mám zakrmeno můžu začít s léčbou proti varoaoze? Kdy?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24996


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepa (90.176.2.8) --- 12. 9. 2007
Re: Kvalita dováženého medu (24983) (24984) (24994)

Emane. Nebudu přímo jmenovat, ale byl to jeden přednašející odborník z Prahy. Rozdíl mezi učitelem a odborníkem je ten, že učitel přednáší takřka vše a musel absolvovat školu a řadu zkoušek. Přednašející odborníky jmenuje Svaz a ti mohou přednášet pouze určité téma, ale ne vše na rozdíl od učitelů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24995


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (77.236.212.66) --- 12. 9. 2007
Re: Kvalita dováženého medu (24983) (24984)

Jak se jmenuje?
------------
Pepa
>Není to učitel, ale "přednašející odborník", kterého si velíce oblíbil časopis Včelařství a zřejmě celý ÚV.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24994


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlik (194.212.232.6) --- 12. 9. 2007
roztoči

Kdzž jsem v červenci uviděl prvního roztoče in natura v akci na porušeném trubčím plodu a to jak je vitální a rychle se pohybuje, ukončil jsem sezonu o cca 14 dní dřív, vytočil med a začal hned krmit, abych mohl dát formidol.Při sundavání igelitu z desek mne zarazilo, kolik je jich napadaných na deskách.Zároveň mne důverník varoval, že letos je roztočů moc, abych to nenechával na poslední chvíli.Do konce srpna jsem měl Formidol 2* po sobě.Jedny včely ale již předtím neodebraly všechno krmení a posléze je jejich sousedky vyloupily.Zkoumáním plástů mne překvapilo, kolik na nich v okrajových partiích zůstalo líhnoucího se - již ale mrtvého plodu a přitom jinak nepoškozeného.Během cca 14 dnů se ze silného včelstva stala mrtvola.Začátkem září pak hláška, že si mám vyzvednout Gabon.Včely prý již padají i po 2 dnech.Gabon mi nepomohl loni, a po pravdě mu nevěřím ani letos.Dal jsem ho tam podle svého nejlepšího vědomí , ale myslím si, že je stejně již pozdě.Prý se možná čekalo, jestli nebude ještě nějaká medovice.Po cca 11 dnech po aplikaci Gabonu pozoruji další slábnutí 2 včelstev.Scénář bude asi stejný a dojde k jejich vyloupení."Som asi špatný gazda".Pokud bych je likvidoval, plásty s mednými zásobami, ve kterých není plod mohu dát na jaře jiným včelstvům, a nebo zůstávají zamořeny nějakým virem, který se namnožil na roztočích a kontaminoval zásoby a pyl?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24993


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fskalsky (195.113.155.3) --- 12. 9. 2007
Organisovane vcelarstvi v cesku 65-1867

1.1.1865 do odboru zvolen (prijat)Frantisek Zivansky ,Karel Waschtin.
14.Kocovni valna hromada nemecko-rakouskych vcelaru v Brne.
Slechtic z Hrusky kratkymi slovy pravil,ze vynalezl stroj,s nimz se med nezabunkovany za nekolik okamzeni z plastu docela dobre vydobiti muze,a cele to tajemstvi v nicem jinem nepozustava,lec v uzivani odstredivosti.Ukazal zaroven vykresy a zvlastnim pripravenym nalevakem,do nehoz se kousek plastu nevrseneho polozilo.Kdyz timto pristrojem nekolikrat zatocil,byl med z plastu docela neporouchaneho a neporuseneho docela az na posledni kapku vytekl.

Valna hromada vcelarskeho odboru:starostou zvolen Vintir Kalivoda dust.opat klastera v Rajhrade,namestkem prednosty (opet)Tomas Simbera,tajemnikem F.Zivansky. Sestavena nova -Pravidla-v niz voleni(prijimani) i clenove dopisujici a podporujici.Zrizena spravni rada a komitet vcelina.Seznam clenu prohlednut-zustali cleny jen ti kteri povinostem svym dle stanov vyhoveli.Starosta pro pretizeni se pozdeji vzdal funkce.

Zarazeni odboru vcelaru kraje Piseckeho:
v hospodarskych schuzich jiz od r,1860 je stale slyset ale navrh vzdy zamitnut vyborem-neni radno aby se jednota prilis rozkouskovavala.Na valne schuzi 1865 dohodnuto vypracovat stanovy ktere predany uradum ke schvaleni-obsahovaly prilis prav filialni jednote.(Prepracovane v lednu 1867 schvaleny)

1867 VCELA BRNENSKA casopis pratel vcelarstvi na Morave a Slezsku.rocnik prvy.
Vydavana spolkem pro zvelebeni vcelarstva na Morave a Slezska.V jazyku ceskem i nemeckem...nebude se prodavati..kdo by si pral,co spoluud pristoupi.

Plna hromada :Prednasky pocaly v breznu,jest posluchacu 206 a jeste posavade zadaji mnozi.Tistene rozebrany-znovu 700 vytisteno.Casem svym prelozi se take do ceske reci.S prekladem jde to pomalu,ze az posud nebylo mozno aspon jeden arch do tisku dati,kdezto nemeckeho jiz 4archy tisk opustily..To privadi redakci do trapnych rozpaku a musela se tedy po nejakem prekladateli ohlednouti.Vcelarske nastroje maji silny odbyt.Ukazoval se dosly medomet,ucinek a pusobeni jeho vykladal starosta spolku.

7.Valna hromada ve Svitavach (rokovano nemecky)
Z Brna odebral se starosta doprovazen od panu radu Preysse,Sebanka,Vutikem,tajemnikem Vastinem a jednim tesnopiscem..Na stanici zelezne drahy od komitetu privitani a laskave prijati...Predseda sdeluje ze k 31.12.1867 trileta lhuta jeho uradovani vyprsi a ze na zaklade stanov dnesni valne hromady,volba noveho starosty predevziti ma,a zada aby zde pritomni udove prikrocili k volbe. Pan Preyss chape se slova,jak plna hromada 2.8. se usnesla,aby dosavadni starosta oto pozadan byl,aby se pro pristi 3leta opet za starostu zvoliti dal a misto to zase prijal.Vsichni schromazdeni prijali navrh tento jednohlasne.Vsichni prijali tento navrh jednohlasne.

8.Valna hromada ve Velkem Mezerici (rokovano cesky)
Ponevadz nelze pouziti drahy zelezne,museli ucastnici na obycejnych vozech konati.K starostovi pripojili se:jeho namestek T.Simbera,Sebanek,z mestske rady Steiner Zuisch, a jeden tesnopisec.Ceste venovali dva dni.Namestek Simbera,byv od starosty pozadan,zahajil shromazdeni.Starosta ujal se predsenictvi a zapocal rokovani otazkou:Prvni otazkou,o niz rokovati jest:Hodi se V.Mezerici a okoli jeho ku vcelareni ? Ve dve hodiny s poledne byl spolecny obed,jehoz se 50osob zucastnilo,mnozi z nedostatku mista museli odstoupiti.Starosta vysvetlil primerenost a zpusob uzivani naradi vystaveneho,k tomu pripojil prednasku,coz se protahlo pres 3hodiny,takze mezi tim prikrocila noc a slavne rozdavani cen muselo se predsevzati za svetla svicoveho.

franta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24992


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlik (194.212.232.6) --- 12. 9. 2007
Re: Refraktometr (24947)

Vinařský je zvlášť a na med je také zvlášť.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24991


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlik (194.212.232.6) --- 12. 9. 2007
Re: Nadmern? pocet roztocu letos (24800) (24821) (24846) (24847) (24849) (24850) (24856) (24859) (24864) (24867) (24873) (24874) (24877)

Alespoň to první je blbost.U mne loupí ta nejsilnější a již nakrmená včelstva.Napadené včelstvo se musí mít ochotu a schopnost bránit, jedině tak se zamezí loupeži.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24990


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlik (194.212.232.6) --- 12. 9. 2007
Re: Nadmern? pocet roztocu letos (24868)

Ty uschlý - starý se prý nepočítají - nevyplavou?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24989


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlik (194.212.232.6) --- 12. 9. 2007
Re: Nadmerný pocet roztocu letos (24800) (24821) (24846) (24847) (24849) (24850) (24856) (24861)

Za předpokladu, že je v úlu Gabon měsíc a vkládáme ho po vytočení zásob by to znamenalo, že včelky budou měsíc bez zásob. Takže "krmit " po Gabonu asi ne!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24988


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlik (194.212.232.6) --- 12. 9. 2007
Re: Ztr?ta matky koncem srpna (24762) (24778) (24810) (24816)

Vy nelikvidujete doprovodné včely?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24987


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlik (194.212.232.6) --- 12. 9. 2007
Re: srn? (24712) (24802) (24803)

U mne dokonce oloupali kůru na bříze a čekali poblíž, až na šťávu přiletí včely a mouchy.Mouchy na ně byly moc rychlé, takže odnášely hlavně včelky.Z deseti útoků měly cca 90% úspěšnost.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24986


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Luboš_B (193.165.208.202) --- 12. 9. 2007
Biomed??

Existuje nějaká veterina, která by nenařídila léčení Varidolem? Jsou nějaké testy ma efektivitu léčení kyselinou?

Z uvedeného vyplývá, že pokud KVS nařídí preventivní ošetření včelstev chemickými léčivy za účelem tlumení varroázy včel (např. Varidol, Gabon PA 92), není možné splnit podmínky ekologického zemědělství pro chov včel, zejména podmínku bodu 6.3. b), části C, přílohy 1 nařízení Rady (EHS) 2092/91 o ekologickém zemědělství. Z tohoto důvodu není možné med ekologických chovatelů včel osvědčit jako biomed v souladu s § 22 zákona č. 242/2000 Sb.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24985


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepa (90.176.2.8) --- 12. 9. 2007
Re: Kvalita dováženého medu (24983)

Není to učitel, ale "přednašející odborník", kterého si velíce oblíbil časopis Včelařství a zřejmě celý ÚV. Je zaražející, že mu zatím ÚV neodebral oprávnění k této činnosti. Učitelé včelařství to na aktivu asi před dvěma léty kritizovali, ale jak je vidět nic se neděje.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24984


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Zdráhala (62.168.49.110) --- 12. 9. 2007
Kvalita dováženého medu

Na www.agroweb.cz byl zveřejněn zajímavý příspěvek o kontrolách medu prováděných Státní veterinární správou. Myslím, že výsledky zjištění jsou bez komentáře. Snad jen na dopľněnou. Važme si dobře zpracovaného systému léčení včelstev u nás a dodržujme tato pravidla. Je někdy až zarážející, že např. velice známý a dost diskutovaný "učitel včelařství" na přednášce vykládá, že on nechává Gabon ve včelstvech až do jara. Nerad bych, abychom se takto dopracovali ke stejnému stavu, jak je uvedeno v příspěvku:

Vady u dovezených medů
Fialová Zuzana (10.9.2007)
Závady u některých medů dovezených ze Slovenska, Polska a Španělska zatím zjistili veterináři při kontrolní akci cílené na kvalitu tohoto produktu. Kvůli obsahu nepovolených látek nařídili likvidaci či vrácení příslušných zásilek. Sdělil to mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. U českého medu podle něj dosud kontroly, které začaly v srpnu a uzavřeny mají být do konce září, žádné vady neshledaly.
Kvůli zbytkům léčiv sulfonamidů veterináři nařídili likvidaci 2656 kilogramů květového a lesního medu ze Slovenska. Do Polska pak vrátili zásilku kvůli nepovolenému obsahu dextrinů a reziduí sulfonamidů. Šlo o 8690 kilogramů lesního medu a 3597 kg květového medu.
Veterinární správa rovněž pozastavila dodávku 74 sudů, celkem 20.794 kilogramů medu ze Španělska kvůli zjištěnému obsahu nepovoleného antibiotika tylosinu. Med bude vrácen zpět španělské firmě.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24983


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (77.236.212.66) --- 12. 9. 2007
Re: biomed (24947) (24957) (24960) (24963) (24966) (24968) (24980)

Samozřejmě nesmí léčit Varidolem, Gabonem atd. Povolená je jen kys. mrav., šťavelová,..
http://www.agroweb.cz/zivocisna-vyroba/Cesti-vcelari-mohou-vyrabet-biomed__s45x28129.html

-------------------
..jestli někdo nechá med ve včelstvu přes zimu a během podzimu léčí proti varroáze, tak to asi nebude biomed

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24982


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 12. 9. 2007
Re: biomed (24947) (24957) (24960) (24963) (24966) (24968)

Nešlo by ten článek nafotit a poslat mi na mail:
gupa(zavinac)seznam.cz?
Předem díky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24981


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Richard Šimko (195.22.38.201) --- 11. 9. 2007
Re: biomed (24947) (24957) (24960) (24963) (24966) (24968)

Zdravím
Nejsem sice ze Šumavy, ale jestli někdo nechá med ve včelstvu přes zimu a během podzimu léčí proti varroáze, tak to asi nebude biomed.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24980


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek (213.151.87.64) --- 11. 9. 2007
Re: med a mikrovlnka - nove metody ohrevu medu prozkoumany (20001) (20002) (20003) (20008) (20011) (20013) (20016) (20021) (20025) (20031) (20048) (20052) (20057) (20120) (20133) (20134) (20135) (24786) (24958) (24961) (24965) (24967)

No někdo o voze a někdo o koze. Kolega, zřejmě začínající s pastováním a kterého jsem tak odhadl na max. 15 včelstev se ptal jek ho nejlépe dostat do lahví. Odpověděl jsem a lze tak pohodlně dostat do lahví od 30 kg do několika tun a náklady jsou pouze pořizovací tzn několik stokorun a energie. Naproti tomu úvahy o lince na kontinuální zpracování pastovaného medu, která navíc neexistuje mu jistě výrazným způsobem letos pomohou. V oboru dávkovacích strojů pracuje kamarád a tak jsme trochu kreslili a počítali a také jsme toho dost rychle nechali. Finanční náklady vysoko přesáhly 100 000 kč a to bychom museli zkoušet a předělávat. Je to všechno o počtu včelstev a ekonomice, ale o tom už někdo zajímavě psal asi před měsícem, že zdvojnásobením včelstev dosáhl místo navýšení zisku prodělku. Tak to je. U včel se prostě musí počítat. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24979


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 11. 9. 2007
Re: Dotace začínajícím včelařům (24976) (24977)

Pokud to chápu dobře, tak dotaci získá ne včelař, ale ZO ČSV a je tam ještě nutné spolufinancování.


zdroj:

http://www.vcelarstvi.cz/cz/doc/CSV-PODPORA_StredniCechy_Klikanec_Podrobnosti.doc

...cituji:

Dne 1. září 2007 na semináři pro funkcionáře ČSV Středočeského kraje náměstek hejtmana Ing. Vilém Žák seznámil přítomné včelaře s podmínkami dotace pro začínající včelaře (max. výše dotace 10 000 Kč na jednoho začínajícího včelaře, s limitem 50 000 Kč pro jednu ZO ČSV, povinné spolufinancování 20 %, minimálně 3 včelstva nástavkové úly s odnímatelným dnem, závazek včelaře včelařit min. 5 let, dotované zařízení je majetkem příslušné ZO ČSV). V krátkém vystoupení zdůraznil, že vedení Středočeského kraje je si vědomo významu včelaření pro ochranu životního prostředí a popřál všem včelařům úspěšné včelaření.

........
Martin:>Máte však štěstí a to v tom, že zrovna Středočeský kraj poskytuje dotaci začínajícím včelářům až do výše 10.000 Kč<


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24978


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Martin (89.103.58.195) --- 11. 9. 2007
Re: Dotace začínajícím včelařům (24976)

Stát přesněji ministerstvo zemědělství ani ČSV žádný dotační program nemá. Máte však štěstí a to v tom, že zrovna Středočeský kraj poskytuje dotaci začínajícím včelářům až do výše 10.000 Kč. Pro bližší informace si zašlete na e-mail: oldrich.dolezal/=/pvk.cz (jedná se předsedu krajského koordinačního výboru ČSV Středočeského kraje).

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24977


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vítězslav Křížek (84.42.203.19) --- 11. 9. 2007
Dotace začínajícím včelařům

Jaké podmínky musí splnit začínající včelař aby měl možnost dosáhnout na nějakou dotaci pro založení chovu? bydlím v Praze a včely se chystám začít chovat na jaře 2008 ve Středočeském kraji poblíž Brandýsa nad Labem. Děkuji za odpověď.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24976


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Kamil (89.24.5.99) --- 11. 9. 2007
Re: med a mikrovlnka - nove metody ohrevu medu prozkoumany (20001) (20002) (20003) (20008) (20011) (20013) (20016) (20021) (20025) (20031) (20048) (20052) (20057) (20120) (20133) (20134) (20135) (24786) (24958) (24969)

Já pastovaný řepkový med v květnu, plním do sklenic v srpnu celou nádobu pastovaného medu dám ven a letos při 35 stupních ve stínu to šlo jedna radost, je jasné že při 20 stupních to nejde a hlavně v případě řepkového medu jde někdy doslova o hodiny večer ještě teče a ráho je jak beton.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24975


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pevel (81.19.47.102) --- 11. 9. 2007
Re: Konference (24946)

P.Turčáni a Pazderka jsou také častí přispěvatelé ve fóru včelařských novin (http://forum.vcelarskenoviny.cz/).
Také by to chtělo nějaké přispěvatele z odborných kruhů. Například v Brně na Mendel. univ. a přírodovědě jsou včelaři praktici s výborným odborným i tecnickým zázezím.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24974


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bzzuk (88.101.12.73) --- 11. 9. 2007
Nová ohniska moru

Na stránkách www.svscr.cz,je vyvěšena vývěska s novými ohnisky moru v Moravskoslezském kraji a vymezeným ochranným pásmem:
V Moravskoslezském kraji byla vyhlášena ohniska moru včelího plodu v katastrech obcí a místních částech: Smilovice, Vělopolí, Ropice, Osůvky, Tyra, Dolní Lištná, Oldřichovice, Čeladná, Nová Ves, Ostravice, Dolní Žukov, Český Těšín, Chotěbuz, Trojanovice, Loučky nad Odrou, Paskov, Václavovice, Sádek, Tábor. V ohniscích byla nařízena mimořádná veterinární opatření ke zdolání a zamezení šíření nebezpečné nákazy – moru včelího plodu, která byla jednotlivým chovatelům včel uložena příslušným rozhodnutím Krajské veterinární správy pro Moravskoslezský kraj.
Kolem ohnisek je vymezeno ochranné pásmo, které zahrnuje katastry obcí a místních částí:
- Okres Karviná - Český Těšín, Mosty u Českého Těšína, Mistřovice, Koňákov, Horní Žukov, Dolní Žukov, Stanislavice, Chotěbuz, Podobora, Zpupná Lhota, Albrechtice, Louky nad Olší, Dolní Těrlicko, Horní Těrlicko, Hradiště,
- Okres Frýdek-Místek - Třinec (Staré Město), Osůvky, Český Puncov, Kojkovice, Konská, Kanada, Horní Lištná, Dolní Lištná, Nebory, Oldřichovice, Tyra, Guty, Lyžbice, Ropice, Řeka, Smilovice, Střítež, Vělopolí, Hnojník, Komorní Lhotka, Třanovice, Ostravice1, Staré Hamry 2, Čeladná, Malenovice, Pstruží, Frýdlant n.O., Nová Ves, Kunčice p.O., Lubno, Karpentná, Vendryně Zaolší, Košařiska, Kaňovice, Sedliště, Řepiště, Paskov, Oprechtice, Žabeň,
- Okres Nový Jičín - Trojanovice, Frenštát p.R., Tichá, Odry, Dobešov, Loučky nad Odrou, Vítovka, Heřmanice u Oder, Jakubčovice nad Odrou
- Okres Ostrava – Hrabová, Nová Bělá, Vratimov, Horní Datyně, Václavovice, Šenov
- Okres Opava – Sádek, Jezdkovice, Nový Dvůr, Stěbořice, Jamnice, Štemplovec, Kamenec, Velké Heraltice, Hlavnice, Litultovice, Bratříkovice, Tábor, Brumovice, Skrochovice, Holasovice, Loděnice, Neplachovice, Úblo

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24973


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pevel (81.19.47.102) --- 11. 9. 2007
Re: Roj 28.8,2007 (24827) (24839) (24841) (24844) (24845) (24853) (24880) (24883) (24893)

Pro caloň:
Také mne by zajímalo pár detailů ohledně vyrojeného včelstva pro zjištění příčin vyrojení.
- kdy byla včelstva nakrmena (jak dlouho před vyrojením)
- jaké bylo stáří matek
- kde to bylo (poloha, nadmořská výška)
- kolik měla včelstva prostoru (zúžené, nezúžené)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24972


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 11. 9. 2007
Re: Výnos 3 - 5 kilo medu (23130) (23140) (23153) (23156) (23170) (23171) (23229) (23232) (23249) (23250) (23255) (23256) (23266) (23270) (23279) (24970)

Pitra, Včelaření podběrné, nejlépe projít nejaké včelařské knihovny a dojít si to pročíst. Jde o starší titul a ty se moc jako výjpůjčka už nezasílají.(alespoň já bych ji nepůjčil)


>Petr Forejtek:
Gustimiliáne, kde se mohu dozvědět víc o těch dvou vámi uváděných systémech,
přírojném a podběrném? <

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24971


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Forejtek (e-mailem) --- 11. 9. 2007
Re: Výnos 3 - 5 kilo medu (23130) (23140) (23153) (23156) (23170) (23171) (23229) (23232) (23249) (23250) (23255) (23256) (23266) (23270) (23279)

Gustimiliáne, kde se mohu dozvědět víc o těch dvou vámi uváděných systémech,
přírojném a podběrném? Google mne v tomto ohledu zklamal a rovněž ve svých
knihách nic takového nemám.

pf

----- Original Message -----
From: "Gustimilián Pazderka" <e-mail/=/nezadan>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, June 13, 2007 9:03 PM
Subject: Re: Výnos 3 - 5 kilo medu


> Radim Polášek:
>>Výnosy 3 - 5 kilo medu si dovedu představit jako normální v klátovém
> hospodaření, když se na zimu nekrmilo cukrem.<
> ....
> Já znám pouze včelaření přírojné a podběrné. Dodnes kdo mě zná si dělím v
> okolí včelaře na dva tyto systémy. Takové včelaření se uchovalo dodnes a
> je prakticky úplně jedno, v jakém úlu se včelaří.
> Obadva systémy jsou v určitých rysech nezaměnitelné a propagované dnešní
> metody ošetřování jsou ochuzeny o jisté možnosti dobrého včelaření. Výnosy
> 3-5 kilo nemůže logicky nic mít společného s doplňováním cukerných zásob.
> Dokonce ti Radime mohu nalézt celou technologiig ošetřování v klátech a
> tam
> je doplňování zimních zásob řešeno a používáno.
>
> Jak u přírojného včelaření tak i u podběrného by výnosy 3-5 kilo/rok byly
> brány za začátečnický amatérismus a prostou nezkušenost.
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24970


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 11. 9. 2007
Re: med a mikrovlnka - nove metody ohrevu medu prozkoumany (20001) (20002) (20003) (20008) (20011) (20013) (20016) (20021) (20025) (20031) (20048) (20052) (20057) (20120) (20133) (20134) (20135) (24786) (24958)

opravdu je nejlepší plnit pokud je ještě částečně tekutý. PAK JIŽ JE TAM PRÁCE A VÝDAJE NAVÍC

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Tomáš Heřman <Herman.T/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: med a mikrovlnka - nove metody ohrevu medu prozkoumany
> Datum: 10.9.2007 15:08:02
> ----------------------------------------
>
> je absolutní nesmysl med (jakkoliv!) rozehřívat. Tím nemám na mysli, že
> > se přitom znehodnocuje (šetrný ohřev je OK), ale hlavně není to vůbec
> > praktické. Je to spousta práce navíc pro včelaře a mnoho upatlaných stolů u
> > konzumentů. Naučte se pastovat a mikrovlnka vás přestane strašit!
>
> Zdravim
> opozdene bych se zeptal, jak presne je to mysleno s tim naucte se pastovat. Ja
> se vzdy, ale zatim teprve podruhe pokousel o pastovany med a podle me a ohlasu
> docela uspesne (pravda je ze jsem zadny jiny neochutnal). Jeden kyblik
> pastovaneho medu jsem nezvladl rozlit do sklenic takze predpokladam, ze stim
> budu mit problem (nezda se mi zatim, ze bude med tect pri pokojove teplote).
> Nevim jestli to nedelam blbe??? Vas pastovany med je i po delsi dobe tekuty tak
> aby sel plnit do sklenic? Muj jde pouze hezky roztirat a neni zkrystlizovany ale
> o tom ze by tekl pri pokojove teplote se neda hovorit. Ja stim mam zatim je
> malou zkusenost a vzdy jsem pospichal ho vcas nalit i kdyz na to v sezone neni
> vubec cas, takze kazdou praktickou radu jak plnit na podzim a pres zimu bych
> velice ocenil :-))
>
> Diky
>
> T.H.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24969


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gabriel Kominek (e-mailem) --- 11. 9. 2007
biomed (24947) (24957) (24960) (24963) (24966)

Časopis Apetit záři 2007 článok S pusou od šumavského medu autor článku
Jana Zatloukalová. Chcel by som požiadať o Váš názor. Vberám z článku. Ján
Pintíř je zatím jediný certifikovaný český včelař, který dokáže dodávat med
v biokvalite.
Na kvalitní med se nesmí spěchat, Čím déle v úlu zustane, tím lépe-proto je
najlepší med, který v úlu se včelami prečká zimu. Na zakrmovaní se nesmí
použivát cukr , ale biovčely prežívají zimu jen na medu a to bezpodmínečne
na tom s vlastní produkcie.
Ďalej sú tam fotografie, kde včelár vytáča med v hrdzavom medomete,
počerné plásty ?
Sám som skúsil zimovať na medovicovom mede a malo to katastrofálne účinky.
Veď len teraz keď som pozabubudol vytočiť pár plástov kde med bol uložený v
7- mesiaci tak som ho nevedel dostať von.
Prosím Šumavský včelárov o stanovisko k tejto metóde.
Gabi M.Kominek, Košice

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24968


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 11. 9. 2007
Re: med a mikrovlnka - nove metody ohrevu medu prozkoumany (20001) (20002) (20003) (20008) (20011) (20013) (20016) (20021) (20025) (20031) (20048) (20052) (20057) (20120) (20133) (20134) (20135) (24786) (24958) (24961) (24965)

To je opravdu pomalé a asi i nepohodlné. Každopádně kdyby byly finance navíc tak se na pastování u mne už dávno pracuje. Takže mám pouze takovou otázku zanesenou do svých plánů v dobudoucnu.

Jde v podstatě o jednoduchý stroj, který by plnil linkové - kontiunální kritéria a hlavně to není zapravovačka vzduchu do medu, což je normální u takových míchaček a i šneků, které snižují kvalitu medu, lépeřečeno trvanlivost.

Samozřejmostí takového stroje jsou i nízké energetické nároky (spotřeba el.), které jsou podstatným nákladem rentability hlavně dobudoucna.


.......
R.Stonjek:>Zrovna před chvílí jsem vylezl z medárny a na 1 g medu 2 hodiny spotřeba času. Jde to o dost pomaleji než s tekutým, ale zatím jsem na nic lepšího nepřišel.<

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24967


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

L. Matela (82.202.11.39) --- 11. 9. 2007
Re: Refraktometr (24947) (24957) (24960) (24963)

Leoš
Také mohu říct pravda, pravda. Nicméně výsledkem je index lomu (takto je refraktometr cejchován, refrakce neboli česky lom) také poměr rychlosti šíření světla v různém optickém prostředí. Metoda měření refrakce (lomu) je založena na měření mezního úhlu (rozhraní světlo, tma). To už ale opouštíme téma konference a vracíme se do školních lavic. jednalo se mi jen o upřesnění a praktickou stránku věci.

Honza
Pravda pravda, ale opět jen k upřesnění: refraktometr měří tzv mezní úhel lomu nikoli index lomu. Mezní úhel je takový úhel pod kterým světlo již neproniká hladinou např. kapaliny ale odráží se od ní. Každý známe např. fatamorgánu na sluncem rozpálené vozovce, kdy se v dáli jeví na rozpáleném asfaltu louže. Světlo se od vrstvičky rozpáleného vzduchu odráží místo toho aby proniklo až k asfaltu. Rozdíl hustoty mezi vrstvičkami vzduchu je nepatrný a proto je mezní úhel lomu velmi vysoký. Proto se louže objevují ve velké vzdálenosti. Naproti tomu rozdíl mezi hustotou vzduchu a vody je vysoký a mezní úhel je nepoměrně menší. Pohledem kolmo na vodní hladinu vidíme pod vodu, ale už při mírném pohledu šikmo už pod vodu nevidíme a na hladině vidíme odraz okolí.
Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24966


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek (213.151.87.64) --- 10. 9. 2007
Re: med a mikrovlnka - nove metody ohrevu medu prozkoumany (20001) (20002) (20003) (20008) (20011) (20013) (20016) (20021) (20025) (20031) (20048) (20052) (20057) (20120) (20133) (20134) (20135) (24786) (24958) (24961)

To, že chladný pastovaný med nejde stáčet je normální a naopak správné. Stačí ho prohřát na 30 stupňů, ještě jednou prohnat hranolem a už se přes střihací ventil stáčí jedna radost. Zrovna před chvílí jsem vylezl z medárny a na 1 g medu 2 hodiny spotřeba času. Jde to o dost pomaleji než s tekutým, ale zatím jsem na nic lepšího nepřišel. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24965


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

ježek.obecný (e-mailem) --- 10. 9. 2007
www.novinky.cz - veterinari-objevili-vadny-med-z-polska-a-spanelska



http://www.novinky.cz/ekonomika/veterinari-objevili-vadny-med-z-polska-a-spanelska_122370_bakv2.html

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24964


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Honza Jindra (84.244.102.138) --- 10. 9. 2007
Re: Refraktometr (24947) (24957) (24960)

L. Matela:
Refraktometr měří index lomu, zatímco polarimetr měří stáčení roviny polarizovaného světla. Nemám čas to teď déle rozvádět, ale jen pro správnost vysvětlení pojmů.

Pravda pravda, ale opět jen k upřesnění: refraktometr měří tzv mezní úhel lomu nikoli index lomu. Mezní úhel je takový úhel pod kterým světlo již neproniká hladinou např. kapaliny ale odráží se od ní. Každý známe např. fatamorgánu na sluncem rozpálené vozovce, kdy se v dáli jeví na rozpáleném asfaltu louže. Světlo se od vrstvičky rozpáleného vzduchu odráží místo toho aby proniklo až k asfaltu. Rozdíl hustoty mezi vrstvičkami vzduchu je nepatrný a proto je mezní úhel lomu velmi vysoký. Proto se louže objevují ve velké vzdálenosti. Naproti tomu rozdíl mezi hustotou vzduchu a vody je vysoký a mezní úhel je nepoměrně menší. Pohledem kolmo na vodní hladinu vidíme pod vodu, ale už při mírném pohledu šikmo už pod vodu nevidíme a na hladině vidíme odraz okolí.
Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24963


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 10. 9. 2007
Re: Refraktometr (24947) (24957) (24960)

Aha, asi to tak bude. No, je to už dlouho a časem se některé znalosti ze
školy vytrácejí.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "L. Matela" <leopold.matela/=/vemat.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, September 10, 2007 4:25 PM
Subject: Re: Refraktometr


> Nic ve zlém.
> Refraktometr měří index lomu, zatímco polarimetr měří stáčení roviny
> polarizovaného světla. Nemám čas to teď déle rozvádět, ale jen pro
> správnost vysvětlení pojmů.
> !Polarimetr je přístroj, který měří obsah cukru (sacharózy) v cukerných
> roztocích. Využívá toho, že rovina polarizovaného světla je cukerným
> roztokem stáčena úměrně jeho koncentraci.
>
> To, že rovina polarizovaného světla je stáčena některými organickými
> roztoky, je známo již od počátku 19. století. Z 19. století také pocházejí
> první polarimetry. viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Polarimetr

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24962


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.138.39.60) --- 10. 9. 2007
Re: med a mikrovlnka - nove metody ohrevu medu prozkoumany (20001) (20002) (20003) (20008) (20011) (20013) (20016) (20021) (20025) (20031) (20048) (20052) (20057) (20120) (20133) (20134) (20135) (24786) (24958)

Jeden kyblik pastovaneho medu jsem nezvladl rozlit do sklenic takze predpokladam, ze stim budu mit problem (nezda se mi zatim, ze bude med tect pri pokojove teplote). Nevim jestli to nedelam blbe??? Vas pastovany med je i po delsi dobe tekuty tak aby sel plnit do sklenic? Muj jde pouze hezky roztirat a neni zkrystlizovany ale o tom ze by tekl pri pokojove teplote se neda hovorit.
------
Tak to má byť,.... :-) Máš to správně. Stáčet se dá jen do určité chvíle, pak už je konzistentní jak Perla, co se dobře roztírá, skvěle chutná a na rozdíl od ní není tak laciný:-)

Já jsem jednou nestačil jeden pastovaný stočit, a tak jsem jej tou spirálou na vrtačce (NArex, kovová převodovka, 2 stupně) postupně rozvrtěl a tekl. A manželka obsluhovala ventil a já to tam tou spirálou k němu naháněl. Ale to rozočení jsem v 50kg nádobě dělal na několikrát.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24961


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

L. Matela (82.202.11.39) --- 10. 9. 2007
Re: Refraktometr (24947) (24957)

Nic ve zlém.
Refraktometr měří index lomu, zatímco polarimetr měří stáčení roviny polarizovaného světla. Nemám čas to teď déle rozvádět, ale jen pro správnost vysvětlení pojmů.
!Polarimetr je přístroj, který měří obsah cukru (sacharózy) v cukerných roztocích. Využívá toho, že rovina polarizovaného světla je cukerným roztokem stáčena úměrně jeho koncentraci.

To, že rovina polarizovaného světla je stáčena některými organickými roztoky, je známo již od počátku 19. století. Z 19. století také pocházejí první polarimetry. viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Polarimetr

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24960


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (194.149.115.135) --- 10. 9. 2007
Re: Refraktometr (24947) (24949) (24950) (24951) (24952) (24954)

Já taky ne, ale zvážit například 1 litr a násobit stem to už dokážu :-). Můžeš si ten vínoměr otestovat. Ale vyšší obsah cukru asi bude způsobovat chybu měření - nevím. Dobrou suchou medovinu jsem ještě neochutnal.

--------
Honza Jindra
>Vážit celou bečku s medovinou bych si netroufl

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24959


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 10. 9. 2007
Re: med a mikrovlnka - nove metody ohrevu medu prozkoumany (20001) (20002) (20003) (20008) (20011) (20013) (20016) (20021) (20025) (20031) (20048) (20052) (20057) (20120) (20133) (20134) (20135) (24786)


je absolutní nesmysl med (jakkoliv!) rozehřívat. Tím nemám na mysli, že
> se přitom znehodnocuje (šetrný ohřev je OK), ale hlavně není to vůbec
> praktické. Je to spousta práce navíc pro včelaře a mnoho upatlaných stolů u
> konzumentů. Naučte se pastovat a mikrovlnka vás přestane strašit!

Zdravim
opozdene bych se zeptal, jak presne je to mysleno s tim naucte se pastovat. Ja se vzdy, ale zatim teprve podruhe pokousel o pastovany med a podle me a ohlasu docela uspesne (pravda je ze jsem zadny jiny neochutnal). Jeden kyblik pastovaneho medu jsem nezvladl rozlit do sklenic takze predpokladam, ze stim budu mit problem (nezda se mi zatim, ze bude med tect pri pokojove teplote). Nevim jestli to nedelam blbe??? Vas pastovany med je i po delsi dobe tekuty tak aby sel plnit do sklenic? Muj jde pouze hezky roztirat a neni zkrystlizovany ale o tom ze by tekl pri pokojove teplote se neda hovorit. Ja stim mam zatim je malou zkusenost a vzdy jsem pospichal ho vcas nalit i kdyz na to v sezone neni vubec cas, takze kazdou praktickou radu jak plnit na podzim a pres zimu bych velice ocenil :-))

Diky

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24958


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 10. 9. 2007
Re: Refraktometr (24947)

Teoreticky existuje jen jeden, protože údaj, který měří, je v podstatě jen
jedna přímka. Refraktometr měří, jak moc zkoušená kapalina stáčí rovinu
takzvaného polarizovaného světla. A to záleží za prvé na látce, která je v
tom roztoku a zároveň na koncentraci té látky v tom roztoku. Z toho vyplývá,
že buď musí být přesně známa látka, která je rozpuštěna v roztoku a měří se
koncentrace nebo je známa koncetrace a zjišťuje se druh látky. Obojí
najednou refraktometrem měřit nejde. A taky z toho vyplývá, že pokud se měří
nějaká koncentrace, třeba v kvasu, musí být refraktometr ocejchovaný na tu
přesnou látku. Kvas medoviny, vína nebo ovoce bude dost rozdílný.

R. Polášek


----- Original Message -----
From: "Michal Pol" <pol.michal/=/tiscali.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, September 10, 2007 7:23 AM
Subject: Refraktometr


>
> Nějak nemám jasno v tom, jestli existuje více druhů refraktometrů
> /vinařský, včelařský/, nebo jen jeden druh, který lze použít pro měření
> obsahu vody v medu i pro měření "cukernatosti" medoviny. /směs voda, líh,
> cukry/.
>
> Poradíte mi?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24957


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Čáp (e-mailem) --- 10. 9. 2007
Re: Refraktometr - koupě (24947)

Ve vinařských potřebách v Brně mi řekli, že levný vinařský ruční
refraktometr Wine-Tester (sourozenec nám dobře známého Honey-Testeru) už
Meopta nevyrábí a zásoby jsou vyprodány.

Nevíte někdo, jestli se dá ještě někde sehnat, případně podobný za
podobnou cenu (náct stovek)? Nebo neleží někomu zánovní nevyužitý
Wine-Tester v šuplíku? Rád ho odkoupím.

Honza Čáp

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24956


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Čáp (e-mailem) --- 10. 9. 2007
Re: Refraktometr (24947) (24949) (24950) (24951) (24952) (24954)

Myslím že vínoměr nebude na medovinu fungovat, protože je to hustoměr
cejchovaný na suchá vína - roztok vody + líh + "tělo" (na rozdíl od
lihoměru, který je jen na směs voda+líh) a zbytkový cukr ho "rozhodí"
.. v katalozích bývá většinou poznámka, že se hodí jen pro suchá vína.

Pokud je ale mezi námi umělec, který dělá dobrou suchou medovinu, ať se
klidně pochlubí.

Honza Čáp

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24955


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Honza Jindra (84.244.103.226) --- 10. 9. 2007
Re: Refraktometr (24947) (24949) (24950) (24951) (24952)

Obsah alkoholu jde nejlépe, jak jsem již napsal, vínoměrem:

http://www.garden-technik.cz/drticelisycukromery/lihomerycukromerymostomery/c-1169/

měření je s ním rychlé a jednoduché. Vážit celou bečku s medovinou bych si netroufl. Stačí manipulace při stáčení.
Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24954


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 10. 9. 2007
Re:Refraktometr (24947)

Na každé použití je určen jiný

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Michal Pol <pol.michal/=/tiscali.cz>
> Předmět: Refraktometr
> Datum: 10.9.2007 07:23:17
> ----------------------------------------
>
> Nějak nemám jasno v tom, jestli existuje více druhů refraktometrů
> /vinařský, včelařský/, nebo jen jeden druh, který lze použít pro měření
> obsahu vody v medu i pro měření "cukernatosti" medoviny. /směs voda, líh,
> cukry/.
>
> Poradíte mi?
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24953


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (194.149.115.135) --- 10. 9. 2007
Re: Refraktometr (24947) (24949) (24950) (24951)

Pokud medovina po 14 dnes přestane bouřlivě kvasit, nemyslím si, že bublinky mají nějaký výrazný vliv na údaj hustoměru (zakulacená baňka). Musel bych to vyzkoušet, ale skleněný hustoměr jsem dávno rozbil.
Přepočítáme -li ale ztracenou váhu na 100 litrů roztoku, pak z tohoto úbytku lze odvodit skutečný obsah alkoholu (a to nás v podstatě zajímá) násobením konstantou 1.32. Podle chutě to je také možné, ale to chce cvik a talent. Příklad: 100 litrů zředěného medu na začátku kvašení váží 111 kg, po 2 měsících bude vážit např. 104 kg. ->111-104 =7.. 7x 1.32 = asi 9.5 % alkoholu, objemová procenta.
Tato metoda je trošku pracnější, ale obejde se bez drahého a dnes neprodávaného refraktometru (2100 Kč) na mošty. Digitální kuchyňské váhy už nejsou dnes problém (700 Kč?) a mají universální využití u včel i v kuchyni.
_________________
Honza Jindra:
....Zvyšováním obsahu alkoholu klesá hustota a bublinky vznikající při kvašení nadlehčují plovák hustoměru. Medovinu je potřeba naředit, tedy měřit před kvašením. Cukr během kvašení lze určit asi jen senzoricky (podle chutě)....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24952


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Honza Jindra (84.244.102.138) --- 10. 9. 2007
Re: Refraktometr (24947) (24949) (24950)

Moštoměr je název měřidla na měření koncentrace cukrů do rozsahu cca 30%. Moštoměrem je jak refraktometr (asi 2500 Kč) do 30% tak i hustoměr (aerometr)do 30% (asi 180 Kč). Pro rozkvašenou medovinu si myslím ale nelze použít žádný. Zvyšováním obsahu alkoholu klesá hustota a bublinky vznikající při kvašení nadlehčují plovák hustoměru. Medovinu je potřeba naředit, tedy měřit před kvašením. Cukr během kvašení lze určit asi jen senzoricky (podle chutě). Koncový obsah alkoholu je naproti tomu možno změřit tzv vínoměrem, který měří obsah podle vzlínavosti.
Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24951


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Michal Pol (213.155.225.66) --- 10. 9. 2007
Re: Refraktometr (24947) (24949)

Takže, pokud jsem to správně pochopil, jsou pro včelaře použitelné tři "přístroje" -

- refraktometr pro měření % vody v medu

- refraktometr pro měření cukernatosti rozkvašené medoviny

- moštoměr pro měření cukernatosti medového roztoku před rozkvašením. Lze použít i výše uvedený refraktometr, ale je dražší. Naopak moštoměrem cukernatost rozkvašené medoviny změřit nelze.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24950


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Honza Jindra (84.244.102.138) --- 10. 9. 2007
Re: Refraktometr (24947)

Michale,
je to tak, že ruční refraktometry mají omezený rozsah. Proto pro naše použití je nutno použít dva rozsahy. Jeden pro správné naředění medoviny (tzv.moštoměr s rozsahem do 35% cukernatosti) a pro kontrolu obsahu vody v medu (Honey tester s rozsahem cca 70-92%cukernatosti). Vedle toho existují laboratorní stolní refraktometry, které mají otočný hranol s rozsahem téměř od 0 - 100%.
Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24949


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 10. 9. 2007
Re: Refraktometr (24947)

http://www.vcely.or.cz/konference.pl?search=refraktometr&go=Vyhledat

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24948


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Michal Pol (213.155.225.66) --- 10. 9. 2007
Refraktometr


Nějak nemám jasno v tom, jestli existuje více druhů refraktometrů /vinařský, včelařský/, nebo jen jeden druh, který lze použít pro měření obsahu vody v medu i pro měření "cukernatosti" medoviny. /směs voda, líh, cukry/.

Poradíte mi?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24947


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (194.149.115.135) --- 10. 9. 2007
Konference

S potěšením pozoruji, že se konference zásluhou p.Turčániho, Šebošíka a Pazderky pomalu mění na kvalitní a aktuální včelařský deník. Jen tak dál a budu se sem dívat každý den.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24946


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

ls (e-mailem) --- 9. 9. 2007
Slovensko na Apimondii - Melbourne - Australia 9-14.9.2007 (24944)

V dňoch 9. až 14. septembra 2007 prebieha v ďalekej Austrálii svetový
kongres včelárstva APIMONDIA 2007.
Do ďalekého Melbourne sa vybrala početná skupina slovenských odborníkov, či
je to už Ing. R.Chlebo,PhD., Doc. Ing. Ján Brindza, CSc. a kolegovia z SPU
Nitra, ing. Gál predseda SZV a rada ďalších....
Dúfam, že dlhá cesta bola úspešná a štastne pristáli na vzdialenom
kontinente.
Na tomto odkaze je program prednášok APIMONDII:
http://www.apimondia2007melbourne.com/english/program.php
nás teší, že tu vystúpia aj naši odborníci:

Robert Chlebo Slovakia Current status of beekeeping and honey trade in the
European Union
Jan Brindza Slovakia Biochemical characteristics of Oily Squash pollen

Počas kongresu, ak sa Robovi Chlebovi podarí, budú priebežne zverejňované
fotografie (popr. video) z tejto celosvetovej včelárskej akcie.
Za všetkých slovenských včelárov prajem tejto skupine úspešnú reprezentáciu
a množstvo získaných poznatkov a informácií získaných na kongrese, aby sa čo
najskôr dostali do povedomia včelárov na Slovensku.

Laco Sebosik
www.vcely.sk


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24945


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 9. 9. 2007
Vcelarske muzeum nabizi vylet do kralovstvi medu

Jak vypadá chov včel a jak vzniká med nebo včelí vosk? Lidé projíždějící Rosicemi mají jedinečnou možnost se o neuvěřitelném světě pilných tvorů dozvědět úplně všechno. Na Zbýšovské ulici nedaleko lesa Obora totiž stojí jediné včelařské muzeum v kraji. Nejbližší je až v Kačíně u Kutné Hory nebo u FrýdkuMístku.

Kromě vlastní stálé výstavy patří k rosickému včelařskému skanzenu i venkovní areál o rozloze 19 tisíc metrů čtverečních, návštěvníci si mohou prohlédnout moderní včelíny i historické úly.

„Muzeum je součástí střediska Svazu včelařů a bylo založené už v roce 1934. Na návštěvě je třeba se domluvit alespoň dva týdny předem,“ upozornil správce muzea Josef Janoušek. Od devadesátých let totiž nemá muzeum stálého zaměstnance a otevírá se pouze pro skupiny o více než deseti lidech.

Asi hodinovou prohlídku s odborným výkladem si mohou objednat prostřednictvím elektronické pošty na adrese jos.janousek/=/seznam.cz .

Mimořádnou příležitost k návštěvě muzea budou mít lidé v pátek 14. září. Během oslav stého výročí povýšení Rosic na město je mezi pátou a osmou odpoledne naplánovaný den otevřených dveří.


zdroj:
http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=210&r=rosicex&c=817390

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24944


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.211) --- 9. 9. 2007
Re: GABON (24898) (24905) (24907) (24909) (24941)

mohl byste, prosím, podrobněji popsat způsob, kterým lze vkládat gabon do
budečských zadováků? Ne zcela jsem to z vašeho stávajícího popisu pochopil.
Děkuji

pf

- pri úľoch prístupných zozadu (a je jedno o aký typ úľa ide) je prístup k plodu o niečo zložitejší, ale dá sa prekonať. Včelár si musí overiť či je plodové teleso vpredu pri letáči alebo vzadu, pretože Gabon nemôže byť mimo plodového telesa.

- uličku do ktorej bude vkladať Gabon musí urobiť približne v strede plod. telesa. Aby ulička bola plne funkčná, musí byť široká max.16 mm min. 14 mm

- gabonové dýhy napichne na drôtené "účko" s ušami,aby drôt mohol napichnúť do plástu tak, aby dýha bola od plástu vzdialená 8 mm. Gabony napichne do jednej uličky asi 50 mm od pravej steny úľa a toľko od ľavej.

- aby plástová ulička ostala aj po vložení plástu široká 16 mm (Gabon nesmie byť natlačený na plástové buňky), na tento rámik na bočné latky- loučky rámika vbodne klince - medzerníky, ktoré budú vyčnievať 16 mm a plást zatlačí ku gabonu. Ulička tým bude konštantná a včely ktoré budú prechádzať z jednej alebo druhej strany Gabonu, naberú na seba hubiacu látku a každý akarid, ktorý sa dostane na kontaminovanú včelu sa otrávi a uhynie.
To je celá podstata vloženia Gabonu do úľov zozadu prístupných. Je samozrejmé, že vloženie Gabonu do úľa z vrchu prístupného je to jednoduchšie. Ale len preto nemusíme hneď vyraďovať úle prístupné zozadu zo svojej včelnice. Každý poctivý záujem o včely, vyžaduje aj poctivú prácu aj preto, že včelárenie je tvrdá práca. Ak ju včelár neakceptuje, nebude dlho včeláriť ani v nadstavkových úľoch, ani do tých mu nebudú zadarmo padať pečené holuby, nieto ešte včely med nosiť. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24943


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (77.236.212.66) --- 9. 9. 2007
Re: FUK2 (24927) (24928) (24929) (24937) (24938)

Díky. Tak to můžou přenášet i ženské, ..ale bez vyvíječe.

----------------------
Petr Forejtek
>u fuk2 píšou 11,4 kg u kompresoru př. Šedivého je udáno 14 kg.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24942


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Forejtek (e-mailem) --- 9. 9. 2007
Re: GABON (24898) (24905) (24907) (24909)

Pane Turčáni,
mohl byste, prosím, podrobněji popsat způsob, kterým lze vkládat gabon do
budečských zadováků? Ne zcela jsem to z vašeho stávajícího popisu pochopil.
Děkuji

pf

----- Original Message -----
From: "A.Turčáni" <anton.turcani/=/gmail.com>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, September 06, 2007 5:39 PM
Subject: Re: GABON


> Některé ZO zpětně vybírají Gabon aby donutili včelaře ho vyndat.
>
> Pred asi 10 rokmi som na túto tému viedol konverzáciu s otcom Gabonu ing.
> Veselým cez časopis Včelár. Pri mojich pozorovaniach som zistil, že Gabon
> je ten najlepší prostriedok v boji proti klieštiku ale sme sa zároveň
> zhodli aj na tom, že Gabon PA 92 ale i PF 90, ako taký je priepustný. Čo
> to znamená priepustný? Po viac rokov som sledoval denný odpad. Po prvej
> 2x12 amplitúde (24 dní) by mal odpad klesnúť k nule čo potvrdila zostupná
> krivka. Po ponechaní Gabonu ďalej, sa krivka znovu začala dvíhať dosiahla
> asi polovičný odpad ako pri prvej krivke a začala znovu klesať k nule. To
> už bolo 48 dní. Pre zvedavosť som odpad V.D. pozoroval ďalej a stalo sa,
> že
> krivka odpadu znovu začala stúpať asi na polovicu minulého odpadu až
> klesla
> k nule (72 dní). Po kontrolnej fumigácie bol odpad vo včelstvách +-2
> klieštiky, čo značí, že Gabon bol účinný, ale až po dlhšej dobe. Pre
> včelára ostáva dilema, rešpektovať predpis, albo ho porušovať?
>
> Po predložení týchto výsledkov Ing.Veselému otcovi Gabonu, ktorý sa
> stotožnil s mojím predpokladom, že GABON JEPRIEPUSTNÝ. Je to možné len
> preto, že niektoré samičky po vyjdení z bunky spolu s liahnucou sa včelou,
> vojdú okamžite do vhodnej bunky s larvou tesne pred jej zaviečkovaním) bez
> toho, aby sa dostala do styku s fluvalinátom alebo acrinatrinom a množí sa
> ďalôej.
> Požiadal som ho, aby sa vyjadril k možnosti či dobu pôsobenia 24-28 dní je
> možné predĺžiť na dvojnásobnú dobu t.j.44-48 dní.
>
> NESÚHLASIL S TÝM najmä z dôvodov, žeby mohlo dochádzať ku kontaminácii
> diela a k predčasnej rezintencii V.D. na tieto látky. Skôr pripustil
> možnosť vkladania do včelstva 3 ks Gabonu maximálne na dobu 28-30 dní.
>
> Myslím si, že takto je to správnejšie a zároveň nepripúšťam možnosť
> častého
> poukazovania včelárov, že Gabon je zlý prípadne nekvalitný. Ja osobne
> najväčšie chyby vidím v tom, že včelári z nepoznania správneho vkladania
> Gabonu do včelstva v správnom čase (koncom 7. a začiatkom 8. mesiaca), na
> správne miesto v minimálnom množstve 2 ks.
>
> Často sa spomínajú úle prístupné zozadu. Áno, tu včelári naozaj robia
> chyby. Najväčšia je, že Gabon neuložia na miesto kde je plod, ale hneď za
> 2-3 plást, kde nie je plod a často i málo včiel. Potom roznášanie hubiacej
> látky včelami po celom úli je nedostatočné až žiadne. Výsledok sa chytro
> ukáže v podobe enormného zaplavenia včelstva parazitom.
>
> Doporučujem, napriek platnej schéme ako a kde vkladať Gabon, aby včelár
> urobil takúto úpravu: Urobil uličku širokú uličku 14-16 mm ( platnička je
> v
> strede uličky a včely ju nemôžu pritmeliť) v STREDE PLODOVÉHO TELESA a
> vložiť Gabon do JEDNEJ uličky asi 5 cm od odkraja plástov!
>
> Prečo do jednej uličky? Tam kde je plod, tam sa často zdržuje i matka,
> ktorá produkuje materskú látku, feromón, ktorý neustále koluje medzi
> včelami v úli a zdržuje v jeden kompaktný celok. V tomto prípade aj
> okrajové včely prichádzajú za ML do stredu úľa, kde sa kontaminujú
> hubiacou látkou a bezpečne hynú. Tento spôsob platí i pre majiteľov úľov
> prístupných zozadu.
>
> Anton
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24941


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.211) --- 9. 9. 2007
Re: záhadná choroba včiel v USA (24915) (24933) (24939)

Prepáčte za moju nedôslednosť. Omylom sa v kometári objavili riadky (7 riadkov), ktoré by bolo treba vymazať alebo si ich nevšímať. Jenoducho tam nepatria. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24940


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.211) --- 9. 9. 2007
Re: záhadná choroba včiel v USA (24915) (24933)


Podľa mojich skúseností by takéto kvalitné dielo postavené na UH Ms, nedovolilo k chovu trúdov alebo len v malom množstve a tým k zníženiu rojenia na minimum, lebo chov trúdov vo včelstve vedie vždy pri vhodnom počasí k rojovej nálede.

Kto by vedel dedukovať z obrázkov, či sa jedná o MS z umelej hmoty? Anton
Návrat hore        
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu User photo gallery
turcani



Ku komentáru p.M.Václavíka pripájam preklad článku na http//www.osel.cz, aby sa čitateľ mohol presvedčiť, že tento problém je prakticky vyriešný. či je to skutočne tak, ukáže budúcnosť. Anton
       


Za mizení včel v USA může virus

Ani geneticky modifikované plodiny, ani mobilní telefony. Záhadné mizení včel, které postihlo letos na jaře USA má na svědomí virus akutní izraelské paralýzy (IAPV).

Jeffrey Pettis, Bee Research Laboratory, US Department of Agriculture, Beltsville.

Pro morovou ránu amerických včelínů se ujalo označení CCD vzniklé z anglického colony collapse disorder čili nemoc kolapsu včelstev. Postihla 50 až 90% všech komerčně chovaných včelstev. Z postiženého včelstva zmizí během několika dní většina dělnic. Zůstane jen plod, matka a z původně desetitisícových „zástupů“ dělnic jen pár „trosečníků“. V USA vyvolala CCD poplach, protože ekonomický přínos včel se odhaduje ročně na 15 miliard dolarů.

Zvětšit obrázek
Odběr vzorků z včelstva postiženého chorobou CCD.

Intenzivně se pátrá po příčině záhadného onemocnění. V podezření bylo ledacos – komerčně dodávané roztoky pro přikrmování včel, nové pesticidy a dokonce i mobilní telefony, které měly narušit orientaci včel tak, že nenašly cestu domů do úlu. Samozřejmě, že odpůrci GMO dávali mizení včelstev do „jasné souvislosti“ s pěstováním geneticky modifikovaných plodin. Paradoxně však byly chorobou CCD nejméně postiženy ty americké státy, kde je podíl geneticky modifikovaných plodin na polích nejvyšší. Takže by se dalo mnohem úspěšněji spekulovat o „ochranném efektu“ geneticky modifikovaných plodin.

Nejnovější výzkumy naznačují, že na vině je IAPV čili Israeli acute paralysis virus objevený poprvé v roce 2004 u včel v Izraeli. Tým Jeffreyho Pettise z Bee Research Laboratory při americkém ministerstvu zemědělství provedl genetické analýzy včel z včelstev postižených CCD a srovnal je s daty z přečteného včelího genomu. Ze srovnání vypadla „nadbytečná sekvence“, kterou nemocné včely mají a zdravé ji postrádají. Tato sekvence patří viru IAPV.


Zvětšit obrázek
CCD se podivuje náhlým razantním úbytkem dělnic.

Ze třiceti nemocných včelstev měly virus všechny. Z 21 zdravých včelstev měla virus jediná – a ta by zřejmě onemocněla později. Předběžné výsledky také naznačují zdroj nákazy. Virus byl zřejmě zavlečen do USA s včelami importovanými z Austrálie. Australské včely jsou nakažené virem, ale kupodivu jsou „zdravé“ a CCD se u nich neprojevuje. Podle všeho tedy virus působí na včely spolu s dalšími faktory.


Zvětšit obrázek
Včela s roztočem Varroa destructor na hrudi. Virové nákaze mohou snáze podléhat včely napadené roztočem, protože mají oslabený imunitní systém.

Americké včely jsou promořené cizopasným roztočem Varroa destructor a to oslabuje jejich imunitní systém. Australské včely roztočem nakažené nejsou, a tak mohou viru snáze vzdorovat. Americký virus IAPV se svou dědičnou informací poněkud liší od původního izraelského viru a je možné, že je pro včely podstatně nebezpečnější.


Američané zvažují zákaz importu včel z Austrálie. To ale stačit nebude. Virus IAPV se dostává do USA i jinak. Byl odhalen například v mateří kašičce importované z Číny.
Následovat budou pokusy, při kterých vědci experimentálně nakazí včelstva virem IAPV a budou sledovat, zda se u včel projeví CCD. Tím by se stávajícímu podezření dostalo velmi významné podpory.


Podle předního amerického odborníka na chov včel Grega Hunta z Purdue University ve West Lafayette se při potvrzení IAPV jako původce CCD začne šlechtit na odolnost včel proti viru. Nejsnáze by toho šlo podle Hunta zřejmě dosáhnout genetickou modifikací včel.

Pramen: Science, Bee Research Laboratory USDA

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24939


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78080 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 24939 do č. 24999)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší






Klikněte sem pro nápovědu