78125

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (90.178.51.173) --- 20. 10. 2018
Re: Krmení včel v říjnu

No, krmení je důležitější než léčení varaózy, protože bez dostatečných zásob včelstvo přes zimu uhyne stoprocentně, na varaózu přes zimu možná. A na jaře je pořád možnost nátěru plodu.
Thymovar je léčivo založené na bázi thymolu, což je látka nějak rušící individuání vůně včelstev a tím zabraňuje strážkyním česna rozeznat od sebe vlastní včelu a zlodějku. Proto thymol vyvolává loupeže mezi včelstvy a zřejmě proto je ta kontraindikace krmení po dobu účinnosti léčiva, protože by krmení vyvolalo zničující loupež.
Vlastně používat toto léčivo je velký opruz, dvakrát po jednom měsíci mít včelstva blokované léčením a nemoct s nimi nic dělat, navíc se nedá používat při vyšších teplotách... Takové léčivo patří spíš do koše než do včel.
Co se týká dokrmování, nyní už je vlastně nouzová situace. Včely prakticky neberou cukrový roztok chladnější než cca 15 st C, proto ony mimořádní opatření s umístěním roztoku tam, kde se ohřeje od včel. Ale i jinak už je příliš chladno na zpracování cukerného roztoku, včely to stojí mnohem větší úsilí než když je teplo.
S malým množstvím zásob je to jinak loterie, jaká bude zima. A kde ty včely jsou, jestli třeba na jižní Moravě někde u Znojma nebo někde na severní straně Jeseníků u Polska nebo tak nějak. Pokud bude co 14 dnů, měsíc teplá obleva, včely zimu nejspíš přežijou bez problémů, protože při oblevě se zimní chumáč roztáhne a včely si naberou zásoby do volátka z bočních plástů, které jinak v zimě neobsedají. Jestli chlad po nulou či do cca 5 st C začne v prosinci a bude trvat až do konce března, bude to problém, protože včely za tak nízké teploty budou mít přístup jen k zásobám, která jsou v úlových uličkách, kde zimní chumáč sedí. A tam obvykle bývají ty zásoby vybrány z podzimního plodování.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 72227


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
JosPr (46.135.30.74) --- 21. 10. 2018
Re: Krmení včel v říjnu

Tak tuha zima byva malokdy,neni problem nalit do souse rozpusteny med,nechat okapat a prisunout z jara vedle sediska,prenesou si med kam potrebuji.Je to lepsi varianta,nez ruzna testa z jara a podobne.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 72228


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (90.178.51.173) --- 21. 10. 2018
Re: Krmení včel v říjnu

Zas tak málokdy tuhá zima nebývá, protože oteplení do 5 nebo krátkodobě jen 10 st C nemusí stačit, zimní chumáč se nemusí rozvolnit.
Med se do souše dá nalít, ale v předjaří tam ty včely musí být. A v dostatečném počtu, jinak se tím včelstvo zatíží moc a zkolabuje.
Jinak podle mně je nejlepší provádět opatření už na podzim. V listopadu i možná prosinci ještě obvykle bývá pár slunečných dní, je vhodné ten den vystihnout, a do včel se podívat, jaké mají zásoby v místě, kde bude zimní chomáč. A případně do středu přidat nějaký plást z kraje, kde je zásob mnohem víc. 1 plást znamená dostatek zásob ve dvou uličkách, takže asi dva plásty.
V zimě je pak třeba sledovat na podložce podel měli, jak zimní chumáč postupuje a včelstvo slabé nebo s vyčerpanými zásobami připojit k jinému.
Akorát že toto všechno vyžaduje včelařské zkušenosti a cit, jinak se nadělá víc škody než užitku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 72229


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
PavelA (93.90.164.80) --- 23. 10. 2018
Re: Krmení včel v říjnu

Já si myslím,že pokud se jim dá invert,tak přes den,kdy se oteplí,brát budou.
S těma 7kilama bych to neriskoval i kdyby šlo o oddělky.Dával jsem oddělkům 9kg invertu a v předjaří byl hlad/předjařím myslím celý březen,to tady ještě mnohdy ani jíva nekvete/.
Bývalo pravidlem,že první obleva přišla v polovině ledna,ale posledních cca 5 let to už moc neplatí.Spíš je zima o kolísání
teplot,třeba i o 15° dolů během dvou dní.Loni to šlo z -5 na - 20° za dva dny.To pak v úlech u česen byly rampouchy.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 72230


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu