78123

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


JosPr (46.135.233.4) --- 10. 4. 2016
Re:

Podle mych informaci atb prechazi z medu do vosku a naopak z vosku do medu. Byl o tom clanek v Modernim vcelari v souvislosti s tylosinem a neprodejnym medem na slovensku.Na autoklav jsem se vyptaval taky,nazory lidi znalych chemie a farmacie vyznivaji v neprospech autoklavu.Spis je to otazka pro vyzkum a odborniky.Vosk je zivotni potrebou vcelstva,proto tuhle otazku povazuju za realnou hrozbu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 68562


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
JosPr (46.135.233.4) --- 10. 4. 2016
Re:

www:fold.natur.cuni.cz-moje setkani se vcelarstvim na Kavkaze.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 68563


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 11. 4. 2016
Re:

"Podle mych informaci atb prechazi z medu do vosku a naopak z vosku do medu. Byl o tom clanek v Modernim vcelari v souvislosti s tylosinem a neprodejnym medem na slovensku"
a.
Na to není třeba žádný článek v Moderním Včelaři. To je prostě základní chemická vlastnost výměny nějaké látky rozpustné současně v obou fázích - med je v podstatě vodná fáze , vosk vosková respektive fáze organického rozpouštědla. Ta koncentrace se mezi těmito fázemi rozděluje v obráceném poměru jejich rozpustnosti.
Jestli se ve vosku rozpustí 2 gramy látky a v medu třeba 20 gramů, tak když se dá dostatečně dlouhou dobu dohromady třeba čistý med a kontaminovaný vosk, tak látka přejde z vosku do medu v takové míře, že v medu bude ta koncentrace cca 10x větší. Stejné to je, když to bude všechno v mikrogramech nebo ještě menších jednotkách, což odpovídá intenzitě koncentrace reziduí po léčivech.
a.
Ovšem zas na druhé straně prostředí voda neboli med je dobře prostupný pro vzdušný kyslík, zatímco vosk ne. Pokud bude příslušná znečišťující látka - reziduum citlivá na vzdušný kyslík a vlhkost a bude se jím rozkládat, může se stát, že jak bude látka pronikat z vosku do medu, bude se v něm rozkládat. Tím pádem se z vosku bude koncentrace rezidua neustále doplňovat, dokud bude co ,až nakonec veškeré reziduum původně ve vosku bude v tom medu rozloženo a vosk tak bude od tohoto rezidua očištěný.
a.
Taky když bude rozpustnost látky v medu - vodě třeba 10 gramů a ve vosku třeba 50 miligramů (ideální případ pro znečištění ve vosku), tak když bude tou látkou kontaminovaný vosk a ten se rozvaří ve vodě, na každé kilo vosku třeba 2 litry - 2 kila vody, tak se ta kontaminace prakticky téměř všechna z vosku vymyje do vody.
Když bude rozpustnost látky v medu - vodě třeba 1 gram a ve vosku třeba půl gramu, tak aby se ve vosku snížila koncentrace rezidua 100x , muselo by být kilo vosku vyvařováno zhruba ve 200 litrech vody.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 68566


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu