78119

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


(e-mailem) --- 21. 4. 2015
Re: Jak se v tom mĂĄm vyznat

Není. :-)

---------- Původní zpráva ----------
Od: Rostislav <lobo57/=/seznam.cz>
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 21. 4. 2015 7:30:24
Předmět: Jak se v tom mám vyznat

"ze všech stran se na mě valí , špatná rámková míra, co to máš za včelu a
raděj nebudu pokračovat, je tady někdo kdo opravdu dovede poradit neje ši
léčit svoje ego"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66670


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
(193.179.175.210) --- 21. 4. 2015
Re: Jak se v tom mĂĄm vyznat

Musíš to překonat. Každý by ti skutečně mohl poradit, ale v tomto oboru, prostě nelze najít nějakou universálnost. Každý včelař má svou metodu, ale žádná se ti třeba nebude hodit. V podstatě to nejvíce ovlivňjí snůškové poměry. Musíš použít metodu zkouška omyl, všechno si psát, to je velmi důležité, hlava na zapamatování je málo a z vlastních zkušeností si zvolit to nejlepší. Ty i tví sousedé budete mít stejnou rámkovou míru, ale způsob bude jiný.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66671


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
STONJEK (213.151.87.2) --- 26. 4. 2015
Re: Jak se v tom mĂĄm vyznat

Já osobně, než se hloupě ptát, bych dal přednost nějakému školícímu zařízení jak od Čsv nebo PSNV. Všichni noví včelaři, kteří jím prošli žádné rady nepotřebují a funguje jim to. Za posledních 7 let jich do našeho spolku přibylo asi 10 a většina se na nic neptá, protože ví a umí. Zde žádné kvalitní rady nehledej, většina radilů si zde pouze léčí své mindráky ze svého mizerného včelaření! Zdraví R. S.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66682


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 27. 4. 2015
Re: Jak se v tom mĂĄm vyznat

"Já osobně, než se hloupě ptát, bych dal přednost nějakému školícímu zařízení jak od Čsv nebo PSNV. Všichni noví včelaři, kteří jím prošli žádné rady nepotřebují a funguje jim to."
JJ, kdyby byl svět takhle jednoduchý, to by se žilo.
Ten kurz nevyužiješ, když o včelaření nic nevíš, protože celý obsah kurzu jako nové dosud neznámé informace není možné z fleku zvládnout. Potom si nezapamatuješ takové ty důležité podrobnosti, které potom rozhodnou o konečném výsledku.
Kromě toho to je oficiální kurz a školitelé tam budou ti oficiálně certifikovaní ČSV, takže se tam nedovíš nic jiného, než co je zrovna současný oficiální preferovaný směr. Ne jako že by byl k ničemu, to se zas nedá říct, naučí tam slušně současné včelařské řemeslo, takže potom při svém včelaření má člověk solidní základ, který potom může dále rozvíjet.
Nicméně tvoje včelaření bude podle vyučujících v tom kurzu nejspíš "krachovat", pokud nezakoupíš nejnovější dotované úly a pokud do nic nedáš včelstva z nejlepšího chovu, pokud možno taky s dotovanými matkami. A vůbec, staří včelaři všechno dělali špatně, staré úly je třeba rozbít a spálit, staré věci vyhodit, nyní my jsme nejlepší... (i když nám nyní včely hromadně hynou, to je vinou lajdáků a všelijakých těch......) A tak pořád dál.....
Zkrátka pokud ten kurs takzvaně budeš žrát, bude z tebe typizovaný eurovčelař. Asi jako je dnes europivo, ze všech pivovarů stejné, takže ho každý má dost a nikdo ho nechce.
Na papouškování pravd přednášených shora funkcionáři Svazu a na spolkového poslušného "euročlena" místní ZO ČSV dobrý, ale jinak.....
Takový kurz je tedy dobré absolvovat až když nějakým rokem včelaření a studia z různých zdrojů získáš už určité znalosti a dovednosti. A získáš svůj vlastní názor, takže při tom kurzu budeš moct rozeznat užitečné informace od trendového balastu daného všelijakými závislostmi vyučujících a dalšího na lecčems.
Jinak nejdůležitější na vlastním včelaření nejsou podle mně konkrétní dovednosti, jak s včelami zacházet a ošetřovat je. Nejpodstatnější je přizpůsobit své včelaření místním podmínkám, co konkrétně stanoviště včel může nabídnout. Pokud bude stanoviště, konkrétně okruh do cca 3 kilometrů, poskytovat množství snůšky a s velkou diverzitou, můžeš včelařit skoro ve všem, s jakýmikoliv včelami a jen s minimálními znalostmi a přesto v době snůšky budeš vytáčet plné medníky a i mimo snůšku se včely v pohodě uživí a budou přibývat , třeba kilo dvě kila zásob za týden. Na takovém místě je možné počet včelstev rozšiřovat třeba až na desítky, dokud se to časově zvládne nebo stanoviště není převčelené. Zdokonalovat metody včelaření a zároveň při tom i na medu a na jiných včelařských produktech i docela přivydělávat.
Zase jinde, kde okolí včelám moc nenabízí, může být snůška jednou, dvakrát za rok a ani to nemusí být jisté. Dohromady tak 2 - 3 týdny v roce, kdy včelám přibývají medné zásoby a po zbytek doby včely akorát zásoby spotřebovávají, případně je třeba je přikrmovat cukrem. Na takovém stanovišti je nesmysl zvyšovat počet včelstev a chtít ze včelaření nějaký pravidelný finanční výnos. Tam bych to viděl na zájmové včelaření s malým počtem včelstev, do které se vráží peníze, které se nevrátí. Maximálně na nějaké používání a zdokonalování složitějších chovných metod. Med pro rodinu a nějaký vzorek pro rozdávání známým a sousedům. A med navíc na prodej jenom ve velice dobrém roce. Výběr vhodné chované linie včel a zdokonalování metody včelaření to může vylepšit, ale taky nemusí. Mnohem větší zlepšení by bylo, kdyby se na těch stovkách hektarů v okruhu do 3 kilometrů od stanoviště nějakou změnou zvýšil počet kvetoucích rostlin a dalších zdrojů snůšky nebo by v případě převčelení okolní včelaři výrazně snížili počet svých včelstev. Ale to se obvykle nestává.
První kvalitní stanoviště jsou dneska už málokdy, realitou bude spíš stanoviště blížící se kvalitou tomu druhému.
a.
Pro spokojené včelaření je potom třeba vědět a odhadnout, co může to používané stanoviště nabídnout a na ty možnosti stanoviště svoje včelaření přizpůsobit. Nesnažit se za každou cenu hnát do nějakého "velkého" včelaření a nesnažit se vyrovnat někomu, kdo má každý rok " 100 kilo medu na včelstvo" atd.
To se dá víceméně dopředu trochu odhadnout, podle stavu přírody a podle okolních včelařů, ale stoprocentně se to dá zjistit, až se to bude pár let dělat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66690


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
JosPr (46.135.29.245) --- 27. 4. 2015
Re: Jak se v tom mĂĄm vyznat

Tezko vcelarit a o vcelach nic nevedet.Kazdy novic by mel mit moznost projit nejakou formou vzdelavani a praktickych ukazek vcelareni.V tomhle ohledu mi lip vychazeji aktivity PSNV.Odbornejsi vzdelavani bych videl spis nekde na krajske urovni,nez centralni,kdo bude jezdit kamsi do Nasavrk..Novacek si holt musi umet vybrat zkuseneho vcelare,a rozumy chytat na vcelnici,zkouset,upravovat metodu na svoje podminky a hlavne hodne premyslet..JosPr

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66691


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu