78136

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


tokoko (e-mailem) --- 25. 2. 2015
Re: OddÄ?lek


Pro úplné začátečníky: šlo by to malinko blíže rozepsat?

Děkuji!


---------- Původní zpráva ----------
Od: Ale <e-mail/=/nezadan>
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 25. 2. 2015 8:11:44
Předmět: Re: Oddělek

"Vřele začátečníkům doporučuji raný chov. Když jsem kdysi začínal, tak na
doporučení starších, abych prý moc neoslabil kmenová včelstva, jsem začal s
chovem koncem května a udělal 20 oddělků. Když jsem další víkend přijel na
včelnici, kromě jednoho vše vyloupeno.
Již cca 15 let praktikuji chov hned při první jarní prohlídce spojené s
přidáním mezistěn a nasazením mřížky a medníků - cca přelom dubna a května.
Udělám odsavače a druhý den zahájím chov s 9 denním odkladem. I při plně
otevřeném česnu se mi již od té doby loupež neobjevila. A to mám oddělky
hned vedle matečných úlů."

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66178


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Aleš (91.235.183.242) --- 27. 2. 2015
Re: Oddělek

Je to popsáno v mnoha článcích, ale zkusím jednoduše.
Zimuji na 3 nástavcích Adamcovi míry. Poprvé jdu ke včelám, když stoupne denní teplota nad 10 stupňů a seberu z česen zábrany proti myším. Pak až mi vedle včelnice pěkně rozkvete planá třešeň (400 m/mořem cca 30.4. +/- 10 dní). Při prohlídce dělím vyzimovaná včelstva na 3 skupiny. 3 - slabá - vždy 2 spojím přes noviny a dám mezi ně mřížku (některá dvojvčelstva udrží 2 matky i do prvního medobraní, ale pak již mřížku odeberu).
2 - střední - nic s nimi nedělám, jen zpřeházím nástavky - spodní nástavek (ještě tam v tu dobu neklade matka, tak ji nemusím hledat)použiji jako medník a na zbylé dva dám nový nástavek s mezistěnami. A 1 - silná použiji k chovu.
Postup:
spodní nástavek odložím, zbylé dva vrátím ve stejném pořadí zpět na dno, z horního (pokud není, tak i ze spodního) vyberu 2 plásty s plodem a 2 plásty s zbylým krmivem (úmyslně krmím na podzim na cca 22 - 23 kg aby mi ze zkrmené 1 tuny na jaře zbylo cca 200 - 300 kg pro oddělky a ty jsem nemusel krmit)- včely oklepu (nevidím nejlépe a tak jsem matku naposledy viděl před cca 10 lety) a tyto plásty vložím do odloženého spodního nástavku a z něj doplním mezery. Na ně opět nástavek mezistěn, mřížku a odložený nástevek s plodem - odsavač. Takto mám na cca 50% včelstvech odsavač. Druhý den tento nástavek sejmu a položím na připravené dno, zakryji víkem a odnesu cca 10 m od posledního úlu. Místo odsavače položím nový nástavek souší. Takto odložené odsavače použiji k chovu metodou 9 denního odkladu (viz literatura - to si najdete všude) - metoda chovu ve směsném oddělku na jednom místě se mi neosvědčila, neboť základní směsný oddělek zůstal vždy silný a ostatní vytvořené oddělky byly velmi slaboučké - přišli o létaveky. A další práce je již jen s oddělky. U kmenový včelstvech už jen sem tam potěžkám medníky - jak jde snůška a zda nepotřebují přidat 5 nebo 6 nástavek. Po odkvětu řepky točím poprvé, pak kolem 10. - 15. července podruhé (zatím jsem za 15 let včelaření zažil jen jednu snůšku, kdy jsem točil 3x) a do konce července mívám zakrmeno a tím pro mne (kromě léčení)ten rok končí včelaření. Takže dělám jen jedno rozebrání na jaře (to za sobotu stihnu svých cca 35 včelstev), pak se jen točí a druhý celý den, když je skládám před nakrmením na zimování.
Před krmením zhodnotím stav oddělků - silné ponechám jak jsou (zůstávají přes zimu na 2 nástavcích) a slabší použiji na posílení včelstev s nižšími výnosy, nebo vždy 2 spojím dohromady. Na larvení si každý druhý rok koupím zakladený plást s plemenivem od inseminované (chovné) matky od souseda, jež se zabývá chovem a rok mezi tím použiji plemenivo od nejlepší dcery (přiznávám bez mučení, že jediné hledisko je výnos).

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66202


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu