78083

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 24. 4. 2013
Re: přemísťování nástavků

Mně se jeví přehazování nástavků jako náhradní technologie ke skutečným protirojovým opatřením. A to v případě, že včelař má hodně včelstev a málo času. Pokud má včelař dost času , tak stačí imitovat přirozený posun včelstva z horního nástavku do spodnějšího. Neboli pokud je v úlu dostatek včel a plodu, se najde matka, ta se přendá s 1 - 2 - 3 rámky plodu, podle toho, jak chladné má být počasí, do spodnějšího nástavku, na to mřížka a zbylé rámky s plodem se nechají pro ukládání medu. Prostě klasika, medník, plodiště.

Přirozeně se musí zajistit za prvé odstranění zbylých cukerných zásob, aby se nedostaly do medu, třeba přesunutím do spodních nástavků nebo jejich vybráním a použitím v oddělcích.
A za druhé se musí zajistit potlačení rojové nálady například oddělkem.

Pokud nyní včely plodují ve spodním nástavku a nad sebou mají prázdná nástavek nebo nástavek se zásobami a ty nástavky se přehodí, tak taková akce by se spíš měla hodnotit jako zužování včelstva. A už se kvůli udržení tepla měla dávno udělat, hned na začátku jara, letos během toho jednoho dvou teplých dnů na začátku března, než přišlo to měsíční prudké ochlazení.
Anebo se to mělo udělat minulý rok tak v září, aby včelky neseděly ve spodním nástavku a zásoby pro zimu nebyly mimo jejich dosah v horní nástavku. A odstranilo se tak nebezpečí úhynu včelstva v zimě za dlouhých mrazů kvůli nedosažitelným zásobám.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 61164


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu