78143

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Jan Žlunka (93.99.79.226) --- 27. 3. 2013
Nosema ceranae

Dobrý den
včelařím již více jak 45let a léčivo Fumagilin i Nitekabin jsme dříve běžně používali.(před 20lety)Do této doby nebylo třeba jej použít neboť nebyla situace tak vážná jako nyní.19.3.2013 jsem prohlédl včelstva(+12°C) a 25.3.2013 začal padat sníh(-4°C),nyní je zde 10cm sněhu a zima jako když začíná.Po Velikonocích se má oteplit a včely přinesou omrzlou sladinu a pyl z Jívy.Z prominutím včely se zeserou a
propukne Nosema.Vždy mi pomohl Nitekabin ale ne dávat do podněcovacích roztoků,ale rozdělat jej v roztoku cukru 1:1 a tlakovací stříkačkou postříkat celé rámky i se včelami.Včely to ze sebe slízají a nikam neukládají.Opakovat za 7dní a úspěch byl vždy zaručen.Proto nyní Nitekabin sháním a přiznám se že jsem nevěděl že je to zakázané antibiotikum ale třeba proto že bylo nalezeno v medu z důvodů přidávaní do podněcovacích roztoků.

S pozdravem přítel Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60881


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
(e-mailem) --- 28. 3. 2013
Re: Nosema ceranae

blábolíš nesmysly
sladina a pyl nemohou být "omrzlé" jak píšeš, sladina se se v květu začne
produkovat, až je květ rozvinutý a to samé platí u pylu .V případě jívy je 
u samičích rostlin  stav kdy kočička již zezelená a u samičích kdy se
kočičky protáhnou do stavu jehnědy, lidově řečeno kocouři. Do toho stavu má
jíva nejméně ještě 3 týdny. Trpílí tvoje včelstva pravidelně na Nosemu
vyzkoušej kyselinu mravenčí. Je úplně jedno v jakém nosiči. Jako prevenci
zlikviduj i pokálené úly. Tam je největší problém.

Pepan


---------- Původní zpráva ----------
Od: Jan lunka <hasic-honza/=/seznam.cz>
Datum: 27. 3. 2013
Předmět: Nosema ceranae

"Dobrý den
včelařím již více jak 45let a léčivo Fumagilin i Nitekabin jsme dříve běžně
používali.(před 20lety)Do této doby nebylo třeba jej použít neboť nebyla
situace tak vážná jako nyní.19.3.2013 jsem prohlédl včelstva(+12°C) a
25.3.2013 začal padat sníh(-4°C),nyní je zde 10cm sněhu a zima jako když
začíná.Po Velikonocích se má oteplit a včely přinesou omrzlou sladinu a pyl
z Jívy.Z prominutím včely se zeserou a
propukne Nosema.Vždy mi pomohl Nitekabin ale ne dávat do podněcovacích
roztoků,ale rozdělat jej v roztoku cukru 1:1 a tlakovací stříkačkou
postříkat celé rámky i se včelami.Včely to ze sebe slízají a nikam
neukládají.Opakovat za 7dní a úspěch byl vždy zaručen.Proto nyní Nitekabin
sháním a přiznám se že jsem nevěděl že je to zakázané antibiotikum ale
třeba proto že bylo nalezeno v medu z důvodů přidávaní do podněcovacích
roztoků.

S pozdravem přítel Honza"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60887


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
MATULA Ľ. (195.91.111.209) --- 29. 12. 2014
Re: Nosema ceranae

Nosema ceranae je pěkný prevít, nebo včelaři jsou ním? když tvrdí zejména přez léto,že Nosemu nemají, jelikož pokáleného nic není.. Tož ale N. ceranae nezpůsobuje průjem, ale jenom vytrácení včel z úlu - postižené se již nevracejí - chrání ostatní před sebou samými - infikovanými. Spolu s těma včelkama které jsou lesklé - bez kožíšku - to není od slunečnice i když tehdy je to nejvíce vidět, ale je to od virů, které napádají nervovou soustavu. Včely ztrácejí schopnost orientace, mají stíženou koordinaci pohybu za letu, později již jen lezou - to je poslední stadium paralýzy takové již "nevyléčí" žádný léčitel, nepomohou ani tituly.
Vše to začíná ještě počas krmení larev když se vyvíjí imunita každého jedince... Výtečným řešením je dlouhodobě podněcovat rozvoj se stimulanty imunity a současne působit reparačně na stěny trávícího traktu (nejdůležitější součástí imunity) souběžně proti Nosemám i původci Moru neboť obě se zdržují v trávícím traktu. Když střevní prostředí kolabuje imunita je ta-tam. Zachraňovat umírající a nevýkonné jedince co mnoho včelařú často dělá má za následek málo výkonná včelstva. Zasahovat s cílem léčebného efektu se musí ve stadiu subklinickém, né když je úl prázdný, napaden morem, pokálen, lezoucí včely neschopné letu - klinické stadium, ale před tím. To, že kdy "léčit", to vyplývá ze statistických údajů. Není včelstvo bez nemoci v subklinickém stadiu, je nutné použít jemné ale spolehlivé přípravky ktré včelám pomáhají. Ne jenom řeší situaci za ně. Takovým přípravkem je i NOZENON+ (nezaměňovat s Nozevitem, ten s vitaminy nemá nic společného kromě zavádějícího názvu). NOZENON+ vitaminy i minerální látky přírodní obsahuje, snad i dostatek fosforečnanů. Jeho podávaní v polovičním množství jako doporučuje výrobce je dle mých zkušeností i zkušeností mých známých postačující na spolehlivou preveci - "je to poznat" na rozvoji i prosperitě včelstev. Na jaře když bylo vidět kálení. Podání v sirupu 1:1, i v těstíčku odpoledne způsobilo, že na druhý den odpoledne kálení na bílé prostěradlo 2x1metr bylo nepatrné, pod mikroskopem nález aktivní Nosémy negativní. Dle mých devíti letých zkušeností doporučuji Nozenon+, přesvěčte se sami. Žádný patogen neútočí sám, ale o svou oběť se delí s jinými patogeny. Praví paraziti oběť zahubí, nepraví paraziti se jenom přiživují po celé generace!!! Obě skupiny jsou často hostitelé jiných parazitů, zejména virů, plísní, bakterií, prvoků... Je to především o mikro a makro aktivite imunity. Když se to nerespektuje včelstva se nezbaví "nemocí" po mnoha další desetiletí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 65486


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu