78123

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Martin (78.102.204.68) --- 17. 4. 2012
Re: Obt?ov?n? v?elkami

Nedá mi to a musím reagovat. Paní "Zoufalá" požádala o radu a místo seriózní odpovědi dostává spíše jen polemiku. Chápu, že právo mnozí občané neznají, ale stálo by zato, odkázat paní alespoň na náš svaz, který by ji jistě základní odpovědi poskytl. Po shlédnutí odpovědí musím konstatovat, že odpovědi KaJi a A.Turčanyho jsou, co do právního postupu, správné.
1.Předně je potřeba, aby paní Zoufalá se snažila o nějakou oboustranně akceptovatelnou dohodu.
2. Nebude-li dohoda, je možné obrátit se na tzv. pověřený obecní úřad (který to je vám sdělí na obecním úřadě) s žádostí o vydání rozhodnutí dle § 5 občanského zákoníku. Rozhoduje se správním rozhodnutím, jímž se nařizuje nezasahování do pokojného stavu. Zde nutno uvést, že bude toto spíše vhodné v případě provedených změn včelařem např. přemístění včelínu na jiné místo a v této souvislosti dojde k nějakému obtěžování včelami. Myslím, že samotné jednání na úřadě již včelaře bude motivovat ke změně způsobu chování(např. to časté prohlížení včelstev je skutečně neopodstatněné).
3. podat žalobu okresnímu soudu (není nutné využít předtím postupu dle § 5 občanského zákoníku). Soud pak může nařídit učinit taková opatření, která povedou k nápravě.
Soud si vyžádá znalecký posudek, který bude tvrzení žalobce zkoumat. Na stránkách Nejvyššího soudu ČR si můžete najít judikát, který podobný případ, řešil - včelař vyhrál. Samozřejmě každý spor je individuální, ale principy jsou použitelné i pro tento případ.

Paní Zoufalá je nutné uvést, že to děti obdržely žihadla není žádným důvodem pro omezení včelaření souseda. Dokonce ani alergie není pro takové omezení důvodem (viz judikát Krajského soudu v Plzni).Nechápu a z praxe vám to nemohu uvěřit, že včely při letu k vaší vodě či u vody na zahrádce jsou agresivní. Mě na zahrádku k rybníku létají také a vzhledem k tomu, že si mé děti u rybníčku hrají již 4 roky a to velmi intenzivně, dosud žádné žihadlo neobdržely. Oni ty včely totiž mají úplně jiné starosti a to donést tolik potřebnou vodu. Někdy je velmi zajímavé se dívat jak dětem včely nevadí (a to jich tam létá na desítky) a naopak jim děti pomáhají, když spadnou do vody.

Zazněly i rady k zasazení stromů či tůjí. Obecně se toto doporučuje a skutečně to funguje. Včely změní směr i výšku a pak vás obtěžovat budou skutečně méně. Pro tu vodu si asi budou létat i nadále k vám.

Ze zkušenosti vím, že nevčelaři se včel obávají někdy až panicky a pak vývíjejí tlak na včelaře. Důvody, které pak mnohdy uvádějí jsou zcela zástupné, irelevantní (např. alergie, přelet nad pozemkem) a nesmyslné. Někdy bývají jen záminkou.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56924


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu