78082

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


gp (93.92.52.23) --- 12. 2. 2011
Re: Výměna matek

Já vidím takový chov jako zbytečně složitý.
Prvak inseminované matce bych dal co nejvíce trubčiny a zajistil si jakousi trubčí genetickou převahu na stanovišti. Trubec od inseminované matky by měl mít 100% kontrolovaný původ, takže má mnohem větší význam takové trubčí včelstvo v danném čase než odchované matky od inseminované a přirozeně spářené.
Druhak matečníky od Vigorek bych si zajistil v době dělení a to je kolem 10 - 20 května. Pokud bych měl dělat oddělky v nepravý čas, je to mrhání energií včelstev a takové matečníky jsou jak vyhozené do smetí.
Třetí věc je výnos medu. Pokud se včelstvo nedostane po zazimování z rozmnožovacího pudu do shromažďovacího, nic k výnosu nepřidáte. A rozmnožovací pud je nejlepší kontrolovat a regulovat znovu tím dělením. Takže bych si přeci jen těch několik den a nástavků být Váma pořídil do zálohy, mít deset matečníků a mít k nim deset úlů navíc se mi zdá jako dobré dlouhodobé řešení, vzhledem k rozmarům počasí, ztrátám při oplozování atp._gp_


........
Proto mě zaujal tento způsob – Chov matečníků u včelstva s inseminovanou matkou a následné přidání zralých matečníků do cílového včelstva nad mřížku (nástavek s otvorem). Až nová matka začne klást, je prý možné ji klidně přesunout pod mřížku. Sám s tím nemám žádné zkušenosti, tak se chci zeptat, jestli takto někdo postupujete? Zejména mě zajímá:

- Různě staré matky spolu zkutečně nebojují?
- Včely se nevyrojí, pokud budou mít dostatek prostoru atd.?
- V jako dobu tohle nejlépe provádět? Předpokládám, že asi do letního slunovratu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 50610


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Jan (90.183.82.223) --- 12. 2. 2011
Re: Výměna matek

No vidíte, tak to je rozhodně trefná poznámka k těm trubcům od inseminované matky! Já na ně nějak ve svých plánech úplně zapomněl:-) Ještě to celé přehodnotím, vyslechnu pár názorů a pak se uvidí, co na to praxe.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 50620


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu