78083

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Pavel Holub (88.103.248.6) --- 30. 3. 2010
Re: stavba úlu

""Dnes jeden zájemce o přechod z uteplených 39x24 na Langstrothy vyslovil otázku, že by asi nechtěl vidět, jak to vypadá izolace a dřevo k ní přiléhající. ""

A o tom to je, tepelné izolace dřevěných palubkových úlů jsou příbytkem různé havěti, převážně mravenců a po létech byste se divili, kolik tepelné izolace tam zbylo. Mám s tím zkušenosti. Také jsem izoloval.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 42845


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
NitraM (94.113.10.85) --- 30. 3. 2010
Re: stavba úlu

P. Holub: "...po létech byste se divili, kolik tepelné izolace tam zbylo. Mám s tím zkušenosti. Také jsem izoloval."
_____________________

Ono to není tak jednoznačné. Já si vyrábím úly zateplené, zvenku palubka, mezera 25mm vyplněná hoblovačkami, zevnitř dříve hobra, nyní sololit. U těch starších s hobrou, jsem letos musel několik opravit (včely hobru velice rády vykousávají, proto ji všem začínajícím nedoporučuji), izolace v meziprostoru byla všude v nezměněném množství, suchá, nevidím v tom žádný problém. Je sice pravda, že hlavně na jaře, když se mravenci usadí pod stříškou, pár hoblovaček občas najdu vytahaných na strůpku, ale myslím, že za doby životnosti nástavku to asi vytahat nestihnou... Navíc myslím, že ani případná vzduchová mezera není jako izolant špatná (a na váze úlu se neprojeví).

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 42847


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
PaveN (88.101.19.249) --- 30. 3. 2010
Re: stavba úlu

"Ono to není tak jednoznačné. Já si vyrábím úly zateplené, zvenku palubka, mezera 25mm vyplněná hoblovačkami, zevnitř dříve hobra, nyní sololit"
------------------------------
Takováto stěna pořád může propouštět vlhkost. Když tam ale místo hoblin bude kus polystyrenu, bude to něco úplně jiného. Navíc pokud na polystyren pronikne sluneční světlo, např nějakou dírkou po suku, začne mizet.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 42848


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Stonjek (213.151.87.2) --- 30. 3. 2010
Re: stavba úlu

Nerad bych zasahoval a řešil úlovou otázku, ale rozhodne li se někdo dnes pro zateplený úl, má díky novým materiálům situaci o hodně lehčí. V podstatě stačí truhlík slepený z co nejtvršího Styroduru a protilehlé stěny kde sedí rámky, tak tam nahoře a dole vlepit dřevo, aby styrodur např nepoškozoval rozpěrák. Nebo se dají udělat dva dřevěné rámy tl 15-20 mm a mezi nimi styrodur. Když si na to zařídíte dílnu, což v podstatě znamená jen dobrou cirkulárku , jemnozrný plátkový kotouč a nějaké lepící přípravky, mrskáte to jako Baťa cvičky, finančně i časově to vyjde asi tak stejně jako masiv. Samozřejmě kdo kácí v lese nebo rozebírá staré palety tak je na tom jinak, ale zase ten čas. Tyto úly zkouším a zatím jsem spokojen. Letos jsem dělal asi poslední ze sololitu, ne že by byly špatné, ale ta pracnost a ten čas! Také je víc než o polovinu menší hmotnost, ta je fascinující a bezkonkurenční! Brabenečkové ani zvídaví ptáčkové zatím nic. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 42851


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
KaJi (212.77.163.106) --- 31. 3. 2010
Re: stavba úlu

Tyto úly zkouším a zatím jsem spokojen. Letos jsem dělal asi poslední ze sololitu, ne že by byly špatné, ale ta pracnost a ten čas! Také je víc než o polovinu menší hmotnost, ta je fascinující a bezkonkurenční! Brabenečkové ani zvídaví ptáčkové zatím nic. Zdraví R. Stonjek
--------------------
Jak silné jsou ty desky? Váhu medníků nese jen styrodur, nebo je tam nějaký sloupek? Čím lepíte?
Medníky máte taky zateplené?

Zimujete jen v plodišti, nebo necháváte někde polonástavek? Nad, pod plodištěm.

Díky

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 42874


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Šenbauer (85.160.10.85) --- 4. 4. 2010
Re: stavba úlu

Mám dotaz čím natřít polystyrenové úly zevnitř a čím zvenku?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 42958


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
Jan Hübner (83.208.66.181) --- 4. 4. 2010
Re: stavba úlu

Stačí akrylátová fasádní barva s pomocí které můžeš nalepit třeba i perlinku /sklotkaninu/, ta ti ale stejně moc proti datlovitým nepomůže. Zevnitř používám propolisovou tinkturu, která přece jenom trochu zmírní občasné vykusování včelami
Dobrých nápadů není nikdy dost. Podělte se o své zkušenosti.
Ať se daří!
Honza.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 42968


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
kozlík (193.86.243.17) --- 5. 4. 2010
Re: stavba úlu

taky používám propolisový tmel na opravy prasklých palubek a nemáí to chybu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43000


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (85.71.180.241) --- 31. 3. 2010
Re: stavba úlu

"Ono to není tak jednoznačné. Já si vyrábím úly zateplené, zvenku palubka, mezera 25mm vyplněná hoblovačkami, zevnitř dříve hobra, nyní sololit."
Nejsou hobliny jako hobliny. Někdo si přečte hobliny a pak koukne a nasype tam hobliny, co mu vznikají na jeho strojní hoblovačce, drť několik milimetrů velkých kousků. Nacpe to do mezery jako uteplení, jenomže tyto drobné hobliny se při otřesech a vibracích hýbou a sesedají se, takže pod vrchem vznikne prázdný prostor. Pokud ještě někdo pečlivě nalakuje vnějšek takového úlu, takže se stane pro vlhkost málo prostupný, v zimě v krajním případě vznikne na místě hoblin ledová deska. To byl problém řešený už nějak před cca 60 lety, kdy v rámci zdrustevňování občas združstevnili i včely, vytvářeli družstevní včelařské provozy a sjednocovali úly na první verze izolovaných nástavkových. Ty si vyráběli v družstvech sami a hobliny a piliny jako uteplení hodně používali.
Něco jiného jsou dlouhé hoblovačky z ručního hoblování, ty jsou ideální. Nebo kdysi se používal určitý druh strojních hoblovaček jako filtrační materiál do lakovacích boxů, to byly hoblovačky široké asi 6 milimetrů a dlouhé několik desítek centimetrů, ty by byly pro izolaci nástavků taky dobré.
Dneska je asi skutečně nejlepší, z hlediska rychlosti výroby a ceny pro větší včelaření použít uteplené úly z toho masivu styroduru nebo podobného materiálu.
Klasické uteplené úly jsou už spíš pro ty, co si s výrobou úlů spíše hrají...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 42863


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
NitraM (94.113.10.85) --- 31. 3. 2010
Re: stavba úlu

"drobné hobliny se při otřesech a vibracích hýbou a sesedají se, takže pod vrchem vznikne prázdný prostor. Pokud ještě někdo pečlivě nalakuje vnějšek takového úlu, takže se stane pro vlhkost málo prostupný".
__________________________

Jo, přesně takové hoblovačky, jaké vznikají při protahování prken, když si vyrábím palubky. tj. ony krátké, používám. Je to Váš názor, ale jak píšu z vlastní zkušenosti, když jsem po deseti letech provozu těchto úlů otevřel meziprostor nástavků, k žádnému sesypání nedošlo, hoblovačky byly udusané a suché (to bylo jak loni po zimě, tak teď na podzim). Záleží samozřejmě, jak pečlivě vyplnění meziprostoru provedete, jestli to neodfláknete. K použití styroduru a podobných materiálů, a to přiznávám, mi brání mé osobní přesvědčení, vyhýbat se co nejvíce umělým materiálům (i když též o ekonomické výhodnosti bych si dovolil pochybovat). V té souvislosti se mi vždy vybaví úryvek z knihy (s kterou jinak v mnohém nesouhlasím, jež ale bývá mnohými adorována) "Včelaříme jednoduše": "Včelaři rádi předstírají, že svým chovem včel zásadně přispívají k ochraně přírody. Ochranář přírody by však neměl užívat žádný materiál, který při své produkci a odstranění zatěžuje přírodu. Kromě toho je přírodní obydlí včelstva dutý kmen stromu. Jako materiál na úl je tedy vhodnější dřevo." (str. 16) Je však příznačné, že zastánci umělých materiálů nás zpravidla zapomínají informovat o zavádění těchto výrobků do své provozní praxe. Proto by mě zajímalo, jestli už mají zastánci umělohmotných mezistěn napatlány tyto voskem a zda by nás po roce ozkoušení těchto umělohomotných rámků s umělohmotnými mezistěnami mohli informovat, jaká je asi tak ona úspora času oproti běžným mezistěnám?


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 42865


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
R. Polášek (85.71.180.241) --- 31. 3. 2010
Re: stavba úlu

Asi ty hoblovačky pořádně utlačujete. Nevím, mně osobně připadají na uteplování úlů jako příliš odpadní materiál, těžký a po utlačení s malou izolační schopností i propustností vodních par.
Já momentálně používám barevný potištěný papír z různých prospektů, co se objevují každý den v hojném počtu ve schránce. Připadá mi, že ta barva odpuzuje hmyz. Ještě lepší, propustnější pro vodní páru by měly být takové papíry rozřezané na proužky ve skartovačce. Ve starých úlech jsem zase viděl jako izolaci slámu, evidentně neprošlou mlátičkou, sklízenou a ořezávanou od klasů asi ručně. Pravděpodobně ve správnou dobu sklizená sláma taky určitým způsobem odpuzuje hmyz, protože zatímco novější úly izolované polystyrenem jsou masivně napadány mravenci, ve slaměné izolaci žádné známky pobytu hmyzu nebyly.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 42866


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu