78118

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


A.Turčáni (62.168.124.222) --- 30. 5. 2007
Veľkoobjemové cedidlo s plávajúcim sitom

Priateľ R. Stonjek vyslovuje spokojnosť s cedidlom na vytočený med s uhelonovým sitom, ktoré si vyhotovil po vzore pr. Havrlíka.
Neviem podľa čoho vyhotovil svoje cedidlo p. Havrlík, ale ja som tento typ cedidla zhotovil a vyskúšal už v roku 1994. Použil som na to bubon z vyradeného medometu, predĺžil nožičky, aby sa dala pod vypúšťací ventil (ostal pôvodný nožový) vložiť pohodlne hliníková kanva. Horný ventil som doteraz neurobil, lebo nie je potrebný. Hladinu nechám stúpať do max výšky a vtedy vypustím jednu kanvu a znovu cedidlo doplním.
Čistiaci rukáv plní svoju funkciu len vtedy dokonale, keď je ponorený v mede, nečistoty plávajú vždy na hladine medu a ponorená časť je čistá, takže med preniká do strán bez zábran. Keďže som v tom čase uhelonové sito nemal k dispozícii, použil som jemnú látku tzv. mušelín s otvormi 0,05-O,1mm, ktorý mám dolu zaťažený, aby nevyplával na hladinu. Páči sa mi R.Stonjekov nápad upevniť sito na lievik vodnou sťahovacou páskou na skrutkovanie. Lievik- trychtýr, je najlepší, ktorý bol konštruovaný presne na hlin. konvu pre cedenie mlieka.
Kapacita cedidla bez čistenia rukávca je ešte vyššia ako udáva R. Stonjek (ja npr. vytočím med zo 70 včelstiev, dve deb. t.j.1300 plástov bez čistenia rukávca), horšie je to vtedy, keď sa vytáča skryštalizovaný med. Rada- vytáčať včas.Anton

Článok s technologickým popisom výroby cedidla som uverejnil v časopise Včelár č.1 v roku 1998, str.12 pod nadpisom Veľkoobjemové cedidlo. A samozrejme tým ho mali k dispozíci i českí priatelia, lebo Včelár sa dostával aj do rúk českým včelárom. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22978


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
stonjek (88.100.213.73) --- 30. 5. 2007
Re: Veľkoobjemové cedidlo s plávajúcim sitom

Nevím jak se dostal mnůj starší příspěvek o cedidle znovu do konference. Když už tomu tak tak několik poznatků z let. sezony, kdy je vše trochu jinak. I když řepku nemám v dohledu, přesto je první vytáčení docela dobré. Vytáčí se o cca 14 dní dřív, než je obvyklé. Med už vytéká z medometu kalný a za cca 4 dny je tuhý. V tomto případě zvl, když nám vychladl je účinnost cedidla podstatně nižší. 1 q s odřenýma ušima. Špičkový zážitek jsem měl, když jsem za 3 dny přišel do medárny a síto komplet zatuhlé a tak vařič na málo pod něj a den zdržení. Proto je nutné, nevytáčíme li bez přestávek, dolním otvorem vše vypustit. Plno včelařů si staví napodobeniny těchto sít buď bez dolních nebo bez horních výpustních ventilů. Pak je to zařízení, kterému do dokonaloti hodně chybí a je škoda, když už se věnuje něčemu úsilí a peníze tak výsledkem je pochybná zmršenina. Jinak u nás v Brdech se zatím žádné snůškové zázraky nedějí. Les začal mírně medovat, teď je hnusně, ale snad se to zlepší.
Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22980


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu