78376

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Karel (194.138.39.52) --- 22. 9. 2006
Re: Mor včelího plodu/Ochranné pásmo

Je to vpořádku? Proč se nepostupuje jednotně??

Díky za postřehy!
..........
Správná otázka. Zvláště pokud tu máme deklarativně jednotnou ČSV, téměř 100% organizovanost, a deklarovanou spolupráci ČSV/SVS. A tedy nám v tom nic nebrání!
Osobně se domnívám, ale jsem s tím osamocen, že je věcí všech včelařů v okolí nákazy aby spolupracovali a postupovali jednotně.
Zákon stanovuje sice 5km pásmo, ve kterém má veterina právo "omezit" včelaře - občany. Ale je logické, že v přírodě nejsou normální SCHODY, a vše se děje pozvolně. To znamená i promoření. Pokud je někde nalezen mor, tak to vůbec neznamená, že se vše odehrává jen do okruhu 5km. Včely i roje uletí víc, navíc včelaři si ochotně pomáhají při úhynech atd.
A první nález neznamená automaticky nejstarší centrum nákazy - jen pořádného včelaře. Ke kerému se mohla nákaza rozšířit třeba i přes desikilometrový úsek, a nikdo si ničeho nevšiml.
Zajímavé je, že pokud člověk pátrá po zkušenostech z jiných ohnisek, tak dostává informace neoficiálně a OFF RECORD. Jedním z možných vysvětlení je, že tam má mnoho lidí máslo na hlavě a nechce se nikomu o tom příliš mluvit.
Protože se mě to dotklo taky, tak jsem zjišťoval jak to probíhalo jinde a nemůžu se zbavit dojmu, že většina nově objevených ohnisek není nová. A nemůže za to často citovaný Čínský med, ale český včelař. Často jsem slyšel, že na ohnisku byly objeveny včelíny, kde hynuly včely již léta, včelař sháněl roje, nebo že včelám se teď nějak přestalo dařit, a tak toho nechal. (Včetně úlů na zahradě).
Nevím, jestli někdo trvale vyhodnocuje a analyzuje zkušenosti s Morem. To je jeden z důvodů, proč jsem si myslel, že platím příspěvky na odborné oddělení atd.
.....Bohužel, kužel.
Po roce v sousedství jednoho ohniska můžu doporučit, aby se včelaři, kterým to není jedno spojili, a to ne do 5km, ale dál, protože v počátku nikdo neví jak je ohnisko rozsáhlé.
A až se domluví, bez ohledu na katastry a ZO, tak si můžou zmapovat sami situaci. A začít ji měnit.
Nic nebrání ZO aby si sami odhlasovali prohlídky, odběr měli (má jen signální význam), dohledávali přesuny z minulých let, opuštěné včelíny, divoké roje, připravili pasti na roje na příští rok, vyzvali létáky sousedy aby hlásili divoké včely a ještě jim souběžně nabídli med, atd.

Pokud vím, nic z toho EU nezakazuje, a podle mých osobních zkušeností to zkončí na naší většinové neochotě něco dělat, nebo si něco přiznat.
Třeba to, že většina včelařů nemá podmínky (zrak a světlo ve včelíně) ani znalosti, aby mor poznala. Především v ranném stadiu kdy je to důležité. Přesto se to alibisticky nepřiznává a vydávají se všobecná bezzubá doporučení k opatrnosti atd.
K tomu se najde spousta chytráků, kteří hned prodávají včely i úly, než se na mor přijde a je vyznačeno pásmo, někteří to klidně prodávají i z ochr. pásma.
S morem se dá bojovat jedině plošně a se stoprocentní účastí, nebo účinností. Jedno nakažené včelstvo, které tam někde přežije, ať už u včelaře, nebo divoce, to je časovaná mina. S výbuchem třeba až za 5 let i déle, podle toho jak je kdo bdělý.
A dokud si nevytvoříme systém, že se bude mor na všech včelínech diagnostikovat v ranném stádiu, nemáme šanci. Jakmile je území promořeno, nezbývá než pálit a pálit po mnoho let, než je určitá pravděpodobnost, že nikde už není nakažené včelstvo. Tento stav si dovedu například u ohniska o velkém průměru a sdlouhou historií nákazy obtížně představit v dohledné době, například několika pětiletek.
A pořád je pak reálná šance, že pak nějaký dobrák vytáhne, nebo prodá starý úl, dílo atd, protože ta EU mu nemá co nakazovat. :-(((
Je to na nás, a dobře nám tak.
Pokud můžu radit, začněte hned. My jsme to před rokem na podzim prosr... a mám obavy, že ještě dost včelařů bude za svoji blbost platit. I s okolím.
Protože hned první podzim, zimu a jaro se dá hodně udělat.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18730


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu