78123

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



R. Polášek (85.71.180.241) --- 15. 5. 2011
Re: Re: Zas?ovan? dno (52168) (52169) (52186) (52192) (52195) (52215)

"No,radši vidím na jaře co nejsilnější včelstva,která mi donesou z jarní snůšky několik desítek kg medu,protože se může docela dobře stát,že už žádný jiný med nebude.

Dřív se na pole kromě obilí a řepek silo ještě dost plochy hořčice,slunečnice a dalších plodin,které daly včelám další vydatné snůšky.Dnes narazit na něco takového je téměř vzácností,výkup takové věci už moc nevykupuje.Akát je zredukovaný mrazem,lípa je podobně vzácná jako lesní medovice-když pominu,že kde les není,nemůže být ani medovice(až na odpornou břečku ze mšice makové).

Takže lepší je řešit řídký med než med téměř žádný(v případě vyzimovaných slabochů). "

No, já už jsem se naučil, že "co nejsilnější" znamená v přírodě vždy plýtvání. Vždycky se do toho musí vrazit příliš moc surovin a práce. Stejně tak jako když se někdo snaží vytěžit nabídku v přírodě co nejvíc na sto procent.
Mnohem lepší je dělat tyhle věci co nejoptimálnější a nabídku v přírodě vytěžovat do určitého procenta, něco tam vždy nechat. Jinak v přírodě i po řepce vždy pro včely něco je, protože jinak by situace byla katastrofální, od poloviny května po krmení na zimu by se muselo dávat včelám každý den aspoň půl kila cukru. takových 30 - 50 kilo cukru by každé včelstvo spotřebovalo během léta plus ještě cukr na zimu ( cukr na plodování v srpnu, září, říjnu a listopadu plus cukr na zásoby nutné na přezimování plus cukr na zásoby nutné pro jarní rozvoj )
Nabízí se tedy chovat včely tak, aby po řepce tu sladinu, kterou jinak nasbírají pro sebe a celou spotřebují, spotřebovaly jen částečně a částečně přinesly i něco včelaři. Když to bude půl na půl, už to bude takových 15 - 25 kilo medu na včelstvo a to je hodně dobré.
Jinak doba se mění a s ní se mění i všelijaké věci. Třeba kdysi bylo normální posekat pole s obilím a to strniště nechat tak až do doby, kdy bylo nutno sít nebo sadit. Na další obilí bylo strniště do září, na brambory nebo řepu bylo strniště přes zimu. Z plevelů, které tam za tu dobu vyrostly, hlavně hořčice a ohnice, byla každoroční kvalitní podzimní podpůrná snůška. plus nějaká snůška v časném jaru. Viz třeba zachycený doklad o tehdejším hospodaření na poli, pohádka Tři oříšky pro Popelku s Šafránkovou a Trávníčkem, na konci jedou spolu po zasněženém strništi. Dneska zasněžené strniště v zimě je věc nevídaná.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 52220


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:gp - Re: Zas?ovan? dno
Předchozí:KaJi - Re: Zas?ovan? dno


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu