78138

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Jiří Přeslička (88.83.162.63) --- 18. 3. 2011
Re: Re: v?el? mor a Vyso?ina (51219) (51220) (51223) (51229)

Při psaní příspěvku jsem očekával, že bude zřejmé, že je to myšleno jaksi ironicky a s nadsázkou. Jedno aktivní ohnisko na celou ČR je nesmysl. I některé moje příspěvky v minulosti byly „za mezí pružnosti“. Záměr je vyvolat diskuzi na toto téma.
Ale nyní vážně. Mor je samozřejmě problém. Vadí mi ale přístup SVS k tomuto problému. Nechápu, jak je možné, že SVS pokládá ohnisko moru za zdolané po jeho spálení. Před uplynutím zákonem stanovené pozorovací doby to přeci není možné.

Podle zákona 166/1999 Sb.

Při výskytu nebezpečné nákazy se nařídí ochranná a zdolávací opatření
Podle § 15 odst. 1 písm.
a) vymezení ohniska nákazy a jeho výstražné označení,
b) zřízení ochranného pásma a pásma dozoru,

podle § 49 odst. 1 písm.
c) rozhoduje o nařízení, změně a ukončení mimořádných veterinárních opatření

podle § 54 odst. 1 písm.
b) vymezení ohniska nákazy, ochranných pásem a pásem dozoru, výstražné označení,
popřípadě i střežení ohniska nákazy,

Právní názor na prohlášení ohniska za zdolané po fyzické likvidaci stanoviště nemá v zákoně 166/1999 Sb. oporu.

Protože:
podle § 17 odst.
(1) Orgán, který nařídil ochranná a zdolávací opatření, prohlásí nebezpečnou nákazu
za zdolanou,
a) jestliže v ohnisku nákazy již nejsou žádná zvířata nemocná nebo podezřelá a ve stanovené
pozorovací době nedošlo k dalšímu onemocnění touto nákazou nebo nevzniklo podezření z ní.

Proto není možné prohlásit ohnisko nákazy za zdolané před zdoláním nákazy samotné. Na webu SVS by mělo být možné jednoduše zjistit, kde jsou aktivní ohniska před uplynutím pozorovací doby. V současné době to je možné jen přes úřední desky KVS, kde jsou jednotlivá nařízení uvedena. Není ale zřejmé, jestli jsou stále v platnosti, nebo již byla zrušena. Abych se dobral výsledku, bylo by potřeba jednotlivá nařízení otevřít a zjistit, o jaká ohniska a ochranná pásma se jedná. Pak bych musel ještě otevřít jednotlivá zrušení nařízení. Je to krkolomné a nepoužitelné. Respektive obtížně použitelné pro zjištění nákazové situace v okolí svého stanoviště. Pokud budu ale potřebovat znát nákazovou situaci pro případ nakoupení včelařského vybavení nebo včelstev, je to nepoužitelné. Potřebuji totiž „prolustrovat“ mnoho stanovišť, potažmo inzerátů na prodej. V takovém případě by byla nejlepší mapa ČR, kde by bylo vše naznačeno. Ohniska a ochranná pásma. Kde by se mohlo vybrat ohnisko a ochranné pásmo aktivní (před zdoláním nákazy) a zdolané, popřípadě obojí najednou. U ohnisek vybrat časové období platnosti a prokliknout se na nařízení a pokud je nákaza zdolaná na zrušení nařízení. Toto nabízela PSNV před třemi roky. Záměr byl toto uskutečnit na webu VMS. Bylo jen nutné získat aktuální data od SVS. Toto se nepodařilo a SVS informovala o tom, že na toto mají specielní program. Uplynuly ale tři roky a výsledek při pohledu na web SVS je jedno aktivní ohnisko. Toto prakticky vylučuje u toho, kdo zavleče mor dovozem kontaminovaného včelařského vybavení z ochranného pásma jiného než je na webu SVS, provést nějaký postih.
K rozborům. Rozbory v oblastech předpokládaného výskytu samozřejmě smysl mají. Bez publikováním nalezených ohnisek to jsou ale opravdu vyhozené peníze. Mor se ve velké většině šíří kontaminovaným včelařským vybavením. Proto kupující potřebuje jednoduše zjistit, která místa jsou bezpečná a jaká ne. Informace na webu SVS o jednom aktivním ohnisku moru budí nutně dojem, že krom jednoho okresu je celá ČR čistá. To je evidentně zavádějící informace.

S pozdravem
Jirka Přeslička

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51241


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:KaJi - Re: včelí mor a Vysočina
Předchozí:Tichý - Mor včelího plodu


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu