78079

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



M. Václavek (147.32.116.170) --- 13. 11. 2010
Re: Plošné vyšetření moru? ...Proč? (48160)

Hezké, ale k čemu by to vlastně prospělo?
… někdo by třeba odpověděl, že je to jasné, někomu může připadat tato otázka směšná, ale vážně, teď opravdu zamysleme se všichni nad tím.

V první řadě: Kde se na to vezmou peníze? Objevilo by se mnoho latentních ohnisek. Co s nimi?

Přibyly by další obstrukce, dohady, hádky, neochota a lenivost, no a nakonec se stejně mor z území ČR nevymítí (to by byl zázrak), takže k čemu to bude? Jen si tím budeme komplikovat život a zbytečně nad míru přiměřenou poměrům zasahovat do soukromí nás všech. Ani slavné organizované tlumení varroázy nedokáže zabránit hromadným úhynům, natožpak jim účinně předcházet. Takže k čemu to vlastně je? Abychom světu dokazovali, jaký jsme skazen „svědomitých“ soudruhů?

V čem by se situace do budoucna zhoršila, kdyby se věcem nechal volný průběh, tedy: žádná diagnostika, žádná kontrola a zásahy státních orgánů! V případě organizovaného tlumení varroázy (viz http://www.n-vcelari.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=186:organizovane-leeni-nebo-na-vlastni-pst&catid=35:vms&Itemid=57) je to vzhledem k postavení ČSV tak trochu utopistická představa, ale v případě moru to vidím jako naprosto reálné.

Ať si každý včelař dle své konkrétní situace zváží sám, zda se mu vyplatí obměňovat dílo, desinfikovat úly, rámky, dbát na dobrou kondici včeltev apodob. V této souvislosti se opět ptám: Je vůbec možné, aby i přes soustavnou každoroční jednorázovou odměnu díla v plodišti, jinak řečeno, aby i přes to, že včelstva plodují nejdéle jeden rok v daném plástu, přičemž výměna díla nastane jednorázově, tedy je vyloučen přechod nakumulovaných spor ze starého plodového díla na dílo nově zaplodované, aby i přes to takto vedená včelstva nakažená spory moru časem podlehly této nákaze a uhynula?

Zamysleme se nad tím, že nikdy v historii lidstva není znám ani jediný případ hromadných úhynů včelstev na mor (na rozdíl od varroázy, která v relativně krátké době je schopna způsobit rozsáhlé škody). Naši předci s morem bez větších obtíží včelařili po mnoha staletí (opět na rozdíl od varroázy, která nás trápí teprve necelé půl století).

Je snad mor nějaká strašlivá včelí pandemie, ze které mají mít všichni včelaři oprávněně strach? Asi těžko. Spíše je to tak trochu mýtus vzniklý z faktu, že mor neumíme vyléčit. Co myslíte?

Takže závěr: Proč máme kvůli moru pálit celé včelnice?

//\/\\//

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 48164


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:R. Polášek - Re: Přechod na NN
Předchozí:martin - Re[2]: PĹ?echod na NN


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu