78082

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



M. Václavek (213.29.160.5) --- 24. 6. 2008
Re: MV aplikace HCOOH (30093) (30095) (30103)


Aplikoval jsem 85% kyselinu smíchanou s vodou v poměru 5:2 ( kyselina:voda )... kvůli vedru: bylo přes 25°C . Roztokem jsem nasál papírové kapesníky. Nasáklé kapesníky jsem rozložil nad krajní rámky nejvrchnějších plodových nástavků. Ucpal jsem očka, vsunul jsem podložky pod drátěná dna, abych omezil úniky par kyseliny z prostoru úlů, čímž jsem zvýšil účinnost léčení. Kapesníky s kyselinou byly vloženy do včelstev kolem 18 hod. Ráno jsem otevřel očka a plně rozšířil drátěná dna.

Dávkování: 5 ml / 10 000 buněk plodu + 9 ml / NN ( 11 rámků 42x17 cm ) Optimal HCOOH

Konkrétní případ:
Moje produkční včelstva mají touto dobou k dispozici 9 NN Optimal...9x9 = 81 ml...a cca 40 000 buněk plodu...4x5=20 ml...: dohromady 101 ml...zaokrouhleno na 100 ml 85% kyseliny mravenčí....Přidával jsem (5:2) 40 ml vody na 100 koncentrované kyseliny....... celkem 140 ml roztoku - potřeba 3 balení papírových kapesníků k nasání.

Náklady ošetření / včelstvo:
cca 10 minut aplikace ( odklopení vrchních nástavků, regulace přívodu vzduchu do úlu)
cca 12 Kč materiál ( kyselina, papírové kapesníky )

Výsledky:
Předpokládám 50% účinnost ošetření. Včely nebyly parami kyseliny nijak mimořádně rozrušené, ačkoliv valná většina kyseliny se odpařila v během 12 hodin. Papírové kapesníky není nutné ze včelstev odstraňovat, včely je rozkoušou a sami z úlu vynosí ( což by mohlo krátkodobě podpořit čistící půd ). Tento způsob léčení mi vyhovuje narozdíl od ošetření FORMIDOLy ( nižší finanční a časové náklady ).
...

Dodatky k MV metodě léčení kyselinou mravenčí:

Kyselinu ředím podle průměrné venkovní teploty po dobu 12 hodin od aplikace léčiva ( vycházím z předpovědi a aktuálního počasí )

Průměrná venkovní teplota v době ošetření....................Ředění( dávka 85% HCOOH / voda )
15-20°C...........................................................................5:1
20-25°C...........................................................................5:2
25-30°C...........................................................................5:3
( pozn: ředí se dávka kyseliny pro dané včelstvo určená prostorem úlu a přibližným množstvím plodu, nikoliv kyselina před dávkováním )

Pokud se venkovní teplota pohybuje mezi 10-15°C, kyselina se neředí. Během ošetření nesmí teplota klesnout pod 10°C, protože jestliže je včelstvo semknuté v chumáči, páry kyseliny zasáhnou jen včely tvořící obal chumáče. Z bezpečnostních důvodů nedoporučuji tímto způsobem léčit za venkovní teploty vyšší než 30°C. Z toho vyplývá, že v období veder aplikace má proběhnout ve večerních, naproti tomu v chladnějších dnech ( předjaří ) v ranních hodinách. U nástavkových úlů s drátěnými dny je potřebné omezit přívod vzduchu po dobu +/-- 12 hodin od začátku ošetření.

Během pokusu, kdy jsem nechal klasické balení papírových kapesníků ( 10 ks., dvouvrstvé, 100% celulóza ) nasát vodou dávkovanou stříkačkou, jsem zjistil, že jedno balení pojme až 60 ml kapaliny bez toho, aby samovolně vykapávala. Při namáčení kapesníků do kyseliny je nutné odstranit obal výrobku, neboť HCOOH rozpouští barviva, jež by pak kontaminovala úl.

K napouštění se mi osvědčila nádoba ( plastová nebo skleněná ) do níž jsem vložil štosy kapesníků vyndaných z obalu, na které jsem postupně naléval dávku kyseliny tak, aby stihla vsáknout do materiálu a netekla kolem. Tento úkon je třeba provádět venku, aby zbytečně nedocházelo k vdechování výparů kyseliny, jež nesvědčí zdraví.

Při ředění nalévejte kyselinu do vody, v žádném případě neprovádějte opačný postup! Každopádně je potřeba v průběhu celé procedury používat ochranné rukavice a pro jistotu i ochranné brýle! Pozor, kyselina leptá!

Při rozkládání kapesníků v úlu je třeba dbát na toto:
1/ Umisťovat na nejvrchnější plodový nástavek, aby veškerý plod byl zasažen účinnou koncentrací ( kyselina především klesá dolů ).
2/ Kapesníky položit na krajní rámky nad meziplástové uličky ( bezplodové ). Pokud se nacházejí nad středem nástavku, může dojít k úhynu většího množství plodu v okolí ( řádově do vzdálenosti 10-20 cm ) od kapesníků. ( Na druhou stranu by mohlo dojít ke zvýšení účinnosti léčení. )
3/ Kapesníky rozložit tak, aby vytvářeli zhruba 0,5 cm vrstvu ( 3 nasáté nerozbalené kusy ). Kapesníky nechat složené!....význam: prodloužení doby léčení zpomalením odpařování, s tím spojené i zvětšení doby, kdy je dosažena žádaná koncentrace léčiva, která likviduje roztoče, ale neničí včely.

Je-li vám líto mačkání většího množství včel, jde tento problém vyřešit tím, že při pokládání nástavku nad kapesníky zhruba 10 s přidržíte daný nástavek +/-- 2 cm nad spodním. Včely jsou parami kyseliny vypuzeny ze spodních louček. Potom se nástavek položí.

Co se týká období léčení kyselinou, doporučuji aplikaci provést dvakrát v předjaří a dvakrát v podletí, pokud nebyl zimní spad vyšší než 1 roztoč na včelstvo a nebyla výjimečně teplá zima ( jako v roce 2007 ), kdy včelstva plodovala prakticky po celý rok. V opačné případě, také pokud dojde k reinvazi ( provádět varroamonitoring! ), se určitě vyplatí ošetřit včelstva dvakrát i v časném létě, v extrémním případě i na jaře. Tímto způsobem lze léčit prakticky po celý rok. Není se třeba obávat znehodnocení medu. Jedinou podmínkou je vhodná teplota. Předjarní ošetření má význam k dosažení inbredního stavu v populaci roztočů snížením jejich výchozího počtu, což má za následek utlumení jejich množivosti.

Účinnost této metody by měla být na úrovni FORMIDOLů ( 50% ). Jedna aplikace tedy nestačí, proto se v daném období provádějí dvě.

Tuto metodiku léčení jsem vyvinul minulý měsíc. Budu ji nadále zkoušet. Zatím jsem s ní spokojen.


S pozdravem...M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 30108


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:pepan - Re: Obrana?
Předchozí: - Re: Obrana?


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu