78124

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Vlasta (193.165.73.36) --- 13. 6. 2008
Choroba dospelych vciel

Roztočíková nákaza včel – akarapidóza
Původce-roztočík včelí- žije v hrudních vzdušnicích dospělých včel a živí se hemolymfou. Samička klade vajíčka, líhnou se za 3-4 dny šestinové larvy s vyvinutým ústním ústrojím. Nabodávají stěnu vzdušnice a sají hemolymfu.V mrtvé včele mohou přežít dva dny.
Průběh a šíření – roztoči nabodáváním poškozují stěny vzdušnic a odsáváním hemolymfy oslabují včely. Vzdušnice se postupně zaplňují vajíčky a vývojovými stádii roztoče a jejich výkaly a je tak znemožněno proudění vzduchu. Málo vzduchu = malá činnost létacího svalstva. Stěny vzdušnice jsou hnědé skvrnité od zaschlé hemolymfy kolem vpichů, postupně černají, stávají se křehkými a lámou se.
Klinické příznaky – projevují se až po 3-4 letech po napadení včelstva, nejčastěji při jarních proletech, nemocné vč poskakují a pobíhají po česně, pokoušejí se vzlétnout, mohou mít vyvrácená křídla, padají na zem a hynou, dalším příznakem může být úplavice jako výsledek neklidného zimování, silně napadená vč hynou přes zimu na zásobách, přenáší se tím i viry.
Diagnostika – mikroskopické vyšetření
Opatření – vyšetření povinnost pouze chovatelé matek, dříve přípravek BEF, KM.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29956


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Sedli - Sháním oddělky 42*27,5 a 42x17
Předchozí:Ducháč Václav - včelařský den






Klikněte sem pro nápovědu