78124

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



M. Václavek (213.29.160.5) --- 24. 12. 2006
Re: Re[4]: Langstroth (= moderní úl !)...Otimal...lepí volba!!! (521) (19737) (19740) (19742) (19744) (19777)

zdravím přátele včel,
já no to nemám prostředky, abych prováděl nějaký porovnávací výzkum mezi La.a Op.( kdoví kolik mi zaplatí pojištovna za škodu způsobenou morem )Proto také žádám někoho, kdo na to má prostředky a potřebné znalosti v dané problematice, aby tento výzkum provedl. Pokud bude výzkum prováděn objektivně ( ne jako v Hohenheimu ), tak budou výsledky určitě přínosem pro jak teoretickou část včelaření ( pomůže nám to upřesnit zákon chumáče ) a posléze i pro praktickou část včelaření.
Extenzivní včelaření je chyba !!!
Na druhou stranu se a ni nedivím, že většina včelařů včelaří extenzivně. Ono to je logické, když neumějí včelařit s velmisilnými včelstvy.
Mám s tím dobré zkušenosti u pana (...) včelaře. Kdykoliv se mu podařilo vypěstovat 40 000 kolonii a větší tak se mu také i vyrojila! Pan (...) včelař totiž netvoří oddělky ( maximálně až, když se mu vyrojí nějaké včelstvo, pak má rojové matečníky....avšak odběr oddělku od včelstva v rojové náladě většinou moc nepomůže.... správně se musí nejprve provést řádný přeléták a pak se má odebírat oddělek ).Přelétáky pan (...) včelař nedělá ( pak odběr oddělku ze včelstva v rojové náladě je většinou už neúčinní zásah ).
Včelaři by se měly naučit včelařit souvčelstevně ( jinak si ani provoz s velmisilnými včelstvy ani nedovedu představit )
Co to je souvčelstevný způsob včelaření ????
Někteří racionální včelaři tak včelaří, ale nemají pro ten způsob pojmenování. Sovčelstevné včelaření je včelaření s takzvanými souvčelstvy.
Každé souvčelstvo se skládá z hlavního včelstva ( produkční včelstvo s plemennou matkou ) a manipulačního včelstva ( oddělkové včelstvo s manipulační matkou a matkou záložní ).
Existuje více variant souvčelstevného včelaření.
Já vám stručně popíšu metodu,která se mi zdá nejlepší..............

Metoda souvčelstevného včelařeni se záložním včelstvem/
( tato metoda je dělaná na nízkonástavkové Optimaly,Langstrohy a MV multiuniverzaly )
Ve stručnosti................
Na provoz jednoho souvčelství je potřeba 18 nástavků,4 dna a víka, 32 reservních rámků, 4 přepravky na rámky a chovatelské potřeby.
Hlavní včelstvo zazimuje v síle 6 nástavků a záložní včelstvo v síle 3 nástavků.
Předjaří/ Podpora rozvoje ( pylové plásty, rozškrabávání zásob, záměna nástavků, podávání vody ) + vložení trubčího rámku + případné rozšiřování.
Jaro/Příprava medníku, rozšiřovaní ( jakmile hl. vč. dosáhne vrcholu síly ( 8 nástavků ) odebereme oddělek ( plodištní nástavek s cca 6 plásty s starším plodem + zásoby )a připojíme ho k m. vč. ( to se děje již před rozkvětem řepky...6 nástavků zimních včel ))
Chov matek se děje nezávisle na tvorbě oddělků.
Obecně produkční období/ Odběr medu ( nesmíme nechat zamedovat medník....matka musí mít stále místo ke kladení ( do 3 nástavku převěšujeme plásty a do 1 nástavku( s 2 trubčinami ) souše a mezistěny - centrum kladení.
Do rozkvětu lípy malolisté ( začátek plného léta ) nesmíme nechat včelstvo delší dobu na vrcholu síly ( musí stále růst ), jinak hrozí rojová nálada a ochabnutí medné produktivity ( odběr po 2-4 rámcích s starším plodem... ten dáváme do manipulačního včelstva ….. pokud je manipulační včelstvo na 8 nástavcích, tak už plod dáváme vyvařit a vracíme rámky s mezistěnami ).
Podletí/ Hlavně nesmíme včelstva omezovat!!! ( viz zákon 1-4 )
Začátek podzimu / Hlavní včelstvo zúžíme na 4 nástavky a manipulační na 5 nástavků. Z manipulačního včelstva odeberu 2 nástavky včel a připojím ho k hlavnímu včelstvu.
Výsledek….hl. vč…6 nástavků ,……m. vč…3 nástavky ( pokud zakládáme souvčelství, tak většinou nedosahuje takových sil…..tento stav dosáhneme až za 2 roky neomezeného vývoje ze 2 oddělků vrcholové síly cca 40 000 včel….zimní síly cca 20 000 včel ).
Nástavky se soušemi mužeme nechat pod včelstvy…………..ničemu neškodí.
.....to bylo tedy velice stručné.
Včelař také musí přesně vědět, co má za libovolné situace dělat, aby neopravoval chyby po minulém zásahu do včelstva.
Pokud jsme zazimovli včelstva takových sil jak jsem napsal, tak bude výsledek v plném létě vypadat nějak takhle....hlavní včelstvo síly 8 nástavků, manipulační včelstvo síly 10 nástavků ( připomínám, že jde o dvoumatečné včelstvo ).
Idea intenzivního včelaření tkví v menším počtu včelstev, větší síly a většího medného výkonu.
Pro dobře vedená včelstva platí......
2xsilnějsí včelstvo = více jak 2,5xvíce medu ( a méně vloženého času než do dvou 2x slabších včelstev ) dá dosáhnout jen souvčelstevným včelařením ( jinak to může být dokonce naopak....nezvládnutá včelstva....brzký vrchol...rojové tendence...nízká produktivita ).
Pokud vynechám ryze dvoumatečné včelaření, pak mnou navrhované pojetí souvčelstevného včelaření považuji za nejintenzivnější včelaření.
Bohužel nemám čas Vám popisovat dopodrobna moje pojetí souvčelstevného včelaření a bez toho ho těžko pochopíte a uznáte ( možná někdy jindy )
Chtěl jsem Vám jen nastínit o čem to asi je.
Takže otázka kde jsou silnější včelstva, jestli v Langstrothech nebo v Optimalech, je ( alespon pro mě ) podstatná.

Veselé vánoce a štastný nový rok Vám přeje.....M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19780


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Radim Polášek - Re: Re[4]: Langstroth (= moderní úl !)...Otimal...lepí volba!!!
Předchozí:Stonjek - Re: Re[4]: Langstroth (= moderní úl !)...Otimal...lepí volba!!!


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu